Frendly Url's
Дървена Дограма
Виктор Шапилов
Синдромът Полша отново се прояви: Загуба с 0:3 и край на мечтите за евротитла

Националният отбор по волейбол на Полша за пореден път се превърна в „черната котка” за нашите „трикольори”, след като преди броени минути ни отвяха с 3:0 (25:19, 30:28, 25:20) гейма. След като ни отстраниха на полуфиналите на световното в Япония през 2006-а година, сега „дружина полска” ни изхвърли на същата фаза, но на европейското първенство в Измир.

В началото на мача двата тима тръгнаха точка за точка, но на първата техническа пауза поляците водеха с 8:6. След 30-секундното прекъсване обаче, нашите не издържаха на напрежението и започнаха да правят грешка след грешка от начален удар. В този първи гейм и блокадата ни не бе на нужната висота, а няколко слаби отигравания на Тодор Алексиев помогнаха на Полша да затвори частта с 25:19.

Вторият гейм на срещата бе далеч по-оспорван от първия, а „лъвовете” на Пранди изглеждаха крайно мотивирани да обърнат срещата в своя полза. В тази втора част повишихме ефективността, както на блокадата, така и на атаката си, а неточностите при началния ни удар бяха сведени до минимум. След като пропуснахме няколко гейм-бола, тимът на Полша се стегна и успя да удвои преднината си в геймовете, затваряйки втората част при резултат 30:28.

Третият гейм отново мина изцяло под диктовката на „дружина полска”, а нашите момчета изглеждаха обезверени, че могат да обърнат мача в своя полза. Притиснати до стената, „лъвовете” започнаха да рискуват сервиса си, което логично доведе до много грешки от начален удар. Посрещачите ни изглеждаха объркани, Андрей Жеков изморен, а поляците правеха каквото си поискат с нашата блокада. В крайна сметка наставникът на „трикольорите” Силвано Пранди даде шанс на резервите да се изявят, пускайки Георги Братоев на мястото на Жеков и Цветан Соколов на Владо Николов. В крайна сметка отборът на Полша успя да затвори третия гейм при 25:20 и така се класира за утрешния финал, където очаква победителя от двойката Русия – Франция.

Утре, от 17:30 часа „лъвовете” на Пранди ще се изправят в битка за бронзовите медали срещу Франция или Русия.

Състави:

България: Матей Казийски, Андрей Жеков, Владимир Николов, Христо Цветанов, Виктор Йосифов, Тодор Алексиев – Теодор Салпаров – либеро;
Старши-треньор: Силвано Пранди;

Полша: Пьотър Грушка, Михал Бакиевич, Павел Загумни, Даниел Плински, Марчин Мозджонек, Бартош Курек – Пьотър Гацек – либеро;
Старши-треньор: Даниел Кастелани;

___________________________________

Найстина свалям шапка на Бартош Курек ... жалко, че за нас свърши до тук .. Източник: GgBiT.InFo

Във Спортни Новини, От Becko_, 12 Септември 2009 22:09:34, 0 Коментара
Русия ни приземи с 3:0 в Истанбул

БЪЛГАРИЯ - РУСИЯ 0:3 (21:25, 23:25, 22:25)

БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 1, Владимир Николов 5, Матей Казийски 7, Валентин Братоев 2, Христо Цветанов 3, Виктор Йосифов 4 - Теодор Салпаров- либеро (Цветан Соколов 16, Методи Ананиев 2, Георги Братоев 1, Красимир Гайдарски)
Старши-треньор: Силвано Пранди (Италия)

РУСИЯ: Сергей Гранкин 3, Максим Михайлов 6, Александър Волков 10, Юрий Бережко 10, Сергей Тетюхин 6, Алексей Казаков 4 – Алексей Вербов-либеро (Семьон Полтавский 9, Денис Бирюков 6, Александър Косарев 2, Вадим Хамуцких)
Старши-треньор: Даниеле Баньоли (Италия).

Волейболистите на Русия победиха България с 3:0 гейма в срещата от 3-ия кръг на Група F на европейското първенство в Турция. Това бе 6-та поредна победа за руснаците и първа загуба за българите.

Двубоят започна много добре за играчите на Русия, които поведоха с 8:5 до първото техническо прекъсване. Две поредни точки на Владо Николов изравниха резултата при 8:8. Равенството се запази до 10:10, след което Сборная дръпна с 4 точки – 15:11 и 16:12. Възпитаниците на Даниеле Баньоли увеличиха аванса на 5 точки – 18:13 след атака на Максим Михайлов и доста грешки на българските волейболисти. Два поредни аса на Валентин Братоев намалиха преднината на Русия до 16:18. България скъси разликата само на 1 точка при 18:19, а при последвалата атака главният съдия Петер Байчи от Словакия скандално не видя, че топката пада в полето на Русия след атака на Виктор Йосифов – 18:20. След тази важна точка руснаците лесно стигнаха до успех в първия гейм с 25:21, която дойде след атака по блока и ас на резервата Семьон Полтавский.

БЪЛГАРИЯ ХОЛАНДИЯ 3:1 (25:15, 26:24, 21:25, 28:26)

БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 3, Владимир Николов 11, Матей Казийски 22 (1 ас, 3 блока), Валентин Братоев 15 (5 блока), Христо Цветанов 9 (2 блока), Виктор Йосифов 11 (4 блока)- Теодор Салпаров- либеро (Цветан Соколов, Тодор Алексиев 2)

ХОЛАНДИЯ: Яник Ван Харскамп 1, Роберт Хорстник 20, Йерун Раувердинк 12, Витце Койстра 3, Нийлс Клапвийк 8, Роб Бонтье 11 – Йелте Ман-либеро (Дирк-Ян Ван Гендт, Кай Ван Дайк 8, Йерун Тромел, Ларс Ларшайд 6)
Старши-треньор: Петер Бланже.

България победи Холандия с 3:1 (25:15, 26:24, 21:25, 28:26) във втората си среща от Група F на Евроволей 09 в Турция. Това бе 5-а поредна победа за възпитаниците на Силвано Пранди, която на практика класира България на полуфиналите на Евро 09 в Измир.

Утре националите срещат другия тим без загуба от нашата Група F – Русия от 15,00 часа в Истанбул в спор за първото място. Без значение как ще завърши тази среща България вече е сигурен участник на полуфиналите.

Селекционерът на България Силвано Пранди направи една промяна в стартовия състав като пусна Валентин Братоев титуляр на мястото на Тодор Алексиев. Срещата започна добре за България и националите ни поведоха с 4:2 и 8:6 до първото техническо прекъсване. "Лалетата" съумяха да намалят до 8:9 и 11:12, но българската блокада заработи на познатото си високо равнище. Силна игра на Матей Казийски в атака изведе България до 16:12. Единична блокада и контраатака на Виктор Йосифов направиха преднината ни още по-голяма 20:14. Нова блокада на Йосифов и грешка в атака на Холандия изведе България до 25:15 в първия гейм.

Още по темата Източник: sportal.bg

Във Спортни Новини, От ViruZzZ, 10 Септември 2009 00:09:15, 0 Коментара
Изпуснахме Литва във Вроцлав

България загуби от Литва с 69:84 в най-добрия си мач на Евробаскет 2009. Така с три поражения селекцията на Пини Гершон напуска най-големия форум на Стария континент. Загубата дойде и след солидна съдийска подкрепа за литовците, които на Олимпиадата в Пекин се класираха 4-и. Страхотен мач за България направи капитанът Тодор Стойков, който се раздаде напълно и в крайна сметка напусна терена в четвъртата част с 5 лични нарушения.

Най-резултатен за българите беше Ърл роуланд с 18 точки, Тодор Стойков добави 16, а Деян Иванов завърши с 11 при поражението на българския тим.

Кщищоф Лавринович реализира 16 точки, Марийонас Петравичиус доабви 13, а Линас Клейза завърши с 10 за успеха на Литва. С тази победа тимът на Рамунас Батаутас се класира за втората фаза на Евробаскет 2009.

През първата четвърт българският тим предостави преимуществото на литовците и след б лизо 3 мин ути игра губеше с 2:7. Българите направиха няколко нескопосани атаки, преди Деян Иванов да вкара за тройка за 5:7. Тимът на Пини Гершон се държеше на малка разлика зад противника и 6 минути преди края на първата четвърт изравни за 12:12 след три точки на Филип Виденов. Постепенно обаче играта в нападение започна да не спори и литовците се възползваха, за да поведат отново, този път с 18:14, 4:37 минути преди края на частта. Тройка на Мачиулис увеличи аванса на литовците на 21:14, но до края на първите 10 минути нашите намалиха разликата за 22:25.

Втората четвърт на срещата отново започна по-добре за Литва, като отборът на Рамунас Батаутас поведе с 27:22. Нашите намалиха по-късно на 26:29, но няколко съдийски отсъждания в полза на литовците позволиха дефицита да нарастне на 5 точки за 26:31. Тройка на Тодор Стойков и забивка на Роуланд обаче изравниха резултата на 33:33, 6:10 минути преди края на полувремето. Ясайтис изведе Литва отново напред за 36:33. Впоследстявие Роуланд намали за 35:36, но грешка в следващата българска атака на Чавдар Костов предотврати възможността да поведем в резултата. Деян Иванов изведе България напред за 37:36, 4 минути преди края. По-късно, след неспортсменски фаул на Мачиулис, Ърл Роуланд бе точен на два пъти от линията на наказателния удар за 41:38, 2:41 минути преди края. Лукаускас впоследстиве изравни за 41:41. До края на полувремето последваха няколко съдийски тесли срещу българите, но резултатът успя да се запази.

Третата четвърт започна с две тройки на Тодор Стойков за 47:41. Петравичиус намали на 43:47, 7:34 преди края на частта. Ърл Роуланд увеличи преднината на нашите за 49:43, но отново Петравичиус започна да ни създава проблеми в подкошето. Чрез него Литва намали на 46:49, а впоследствие с кош на Лавринович и за 48:49. Ърл Роуланд бе най-съобразителен в подкошието при следващата атака и вкара за 51:48. В следващите минути съдиите на с Още по темата Източник: GgBiT.InFo

Във Спортни Новини, От mixmaxshow, 10 Септември 2009 00:09:56, 0 Коментара
Отвесохме и Финландия с 3:0! Волейболистите на победа от полуфинал на Евро 09

България победи Финландия с 3:0 гейма в първата си среща от втората фаза на Група ”F” на европейското първенство по волейбол за мъже в Турция.

Двубоят започна добре за волейболистите на Финландия, които поведоха с 3:1 и 4:2. България изравни при 4:4 и запази равенството в резултата до 8:8. Ас на Андрей Жеков даде аванс от 1 точка на България – 9:8. Равновесието в резултата се запази до 11:11. Ас на Владо Николов изведе България напред – 13:12. При 14:13 Силвано Пранди пусна в игра Валентин Братоев на мястото на Тодор Алексиев. Силен сервис на Валентин Братоев и тройна блокада даде аванс на националите от 15:13.
Тук скандинавците записаха 3 поредни точки благодарение на капитана си Туомас Самелвуо, Анти Синтила и тройната си блокада – 16:15. Финландия дори поведе с 2 точки при 18:16, България бързо изравни – 18:18. Възпитаниците на Силвано Пранди излязоха напред при 20:19 след ас на Матей Казийски. Страхотна блокада на Христо Цветанов добави нова точка в нашия актив – 22:20, а малко по-късно роденият в Червен бряг център отново захлупи атака на Финландия – 23:20. Бърза атака в центъра на Христо Цветанов доведе до последната точка в гейма – 25:22 за България.

Втората част стартира много по-добре за волейболистите на България. Националите поведоха с 8:5 при първото техническо прекъсване след страхотна блокада на капитана Владо Николов. След него българската блокада продължи отново да тормози финландските нападатели. Виктор Йосифов закова поредната блокада за 10:5. Скандинавците понамалиха разликата при 8:11 и тогава Валентин Братоев отново замени Тодор Алексиев, както в първата част. Силната игра в атака на Владо Николов и Матей Казийски изведе България до 16:12 при второто техническо прекъсване. Нови две мълниеносни атаки на Владо и Матей доведоха резултата до 18:14. Фантастична игра в защитна на Андрей Жеков позволи на Виктор Йосифов да забие поредната блокада – 19:14. Единична блокада Владо Николов срещу Анти Синтала изведе България на 5 точки от успеха в тази част 20:14. Успехът в този гейм за България след страхотна контраатака на Валентин Братоев.

БЪЛГАРИЯ – ФИНЛАНДИЯ 3:0 (25:22, 25:15, 25:20)
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков, Владимир Николов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Христо Цветанов, Виктор Йосифов - Теодор Салпаров- либеро (Валентин Братоев)

ФИНЛАНДИЯ: Мико Еско, Мико Ойванен, Туомас Самелвуо, Мати Ойванен, Константин Шумов, Анти Ситала – Паси Хиверинен-либеро (Оли-Пека Оянсиву, Юка Лехтонен)

Старши-треньор: Мауро Беруто (Италия). Източник: sportal.bg

Във Спортни Новини, От f0rgy, 08 Септември 2009 21:09:25, 7 Коментара
Турция съсипа баскетнационалите в бездушен мач

Българският национален отбор по баскетбол ще гони първа победа на тазгодишното Европейско първенство по баскетбол в двубоя срещу Турция довечера. Срещата започва в 22,15 часа в зала "Хилядолетие" в полския град Вроцлав и е част от програмата на група D на на най-големия баскетболен форум на Стария континент. Мачът ще бъде излъчен пряко по БНТ 1.

Във вчерашния ден България откри Евробаскет 2009 срещу домакина Полша. Момчетата на Пини Гершон обаче загубиха със 78:90. От своя страна турците вече са във втората фаза на надпреварата, след като се наложиха над Литва с 84:76. Отборът воден от сръбския специалист Богдан Таневич изигра впечатляващ мач, като седеше изключително дисциплинирано на терена и на практика "надстреля" състава на Рамунас Батаутас.

В днешната среща именно добрите реализаторски умения на "трикольорите" ще бъдат ключа не съм към добро представяне, но и към евентуална първа победа за България. Нашите нямат записан успех на подобна надпревара от 1989 година насам, когато за последно победиха Холандия в мач за 7-8 място.

Предполага се, че тази вечер във Вроцлав селекционерът Пини Гершон няма да извърши промени в основния състав. Очаква се в основната петица за срещата с турците отново да излязат Ърл Роуланд, капитанът Тодор Стойков, Филип Виденов, Васил Евтимов и Деян Иванов.

Сблъсъкът между двата тима е удобен момент за реванш за българите, които преди 4 години на Евробаскет 2005 в Сърбия и Черна гора отстъпиха на Турция с 89:94 след продължение. Тогава национален селекционер на тима бе настоящият генерален мениджър Росен Барчовски. Самият специалист сподели на шега преди старта на настоящия шампионат, че са си поделили с Гершон отговорността по представянето за мачовете с Полша и Турция. "Оставил съм на Пини да изненада Полша, аз пък пък взимам Турция. Така сме се разбрали", отсече тогава треньор номер 1 на България за 2005 година.

Невероятна атмосфера очаква българския тим за мача довечера. Нашите ще разполагат с около 300 фенове, които обаче отново нямат намерение да спрат да дерат гърла за "трикольорите' през всичките 40 минути на двубоя. Турските запалянковци са значително повече. Във вчерашния мач срещу Литва те разполагаха на трибуните в "Hala Stulecia" с над 2000 свои привърженици.

Източник
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Ето и няколко интервюта за мача с Турция:

Деян Иванов: Турция е напълно преодолим отбор

Баскетболист номер 1 на България за 2008 година Деян Иванов заяви, че националите имат реален шанс да побед Още по темата Източник: GgBiT.InFo

Във Спортни Новини, От mixmaxshow, 08 Септември 2009 15:09:42, 6 Коментара
Полша ни посече на старта Евробаскет 2009

България загуби първия си мач от Евробаскет 2009, отстъпвайки на домакина Полша със 78:90. В двубой, в който стана ясно, че "Дружина Полска" въобще не е непреодолим съперник, българите не повярваха в себе си и след много грешки в двете фази и слаба организация на играта, претърпяха поражение. Все пак нашите бяха близо до обрат в последната четвърт, когато намалиха дефицита само на 7 точки за 72:79, но липсата на концентрация в ключови моменти най-вече в отбрана оказаха своето влияние за фиксирането на крайния резултат.

Вторият мач на селекцията на Пини Гершон е утре от 22,10 часа българско време срещу Турция отново във Вроцлав. Загубата е и първа за израелския специалист на Европейско първенство, след като днес той деюбютира на подобен форум като старши-треньор на национален отбор.

Днес най-резултатен за нашите беше Ърл Роуланд с 20 точки, Деян Иванов добави 18, а Стефан Георгиев завърши с 12 при поражението на България.

Дейвид Лоугън наниза 23 точки, Михал Игнерски добави 22, а Мачей Лампе завърши със 17 за успеха на Полша.

Двубоят започна равностойно с тактическо надиграване между двата тима. Поляците правеха всичко възможно да доминират в подкошието, както и на контраатака. Българите пък пробваха различни комбинации и стрелбата от тройката. Постепенно домакините упражниха натиск и след няколко добри защити дръпнаха с 12-7, 5:17 минути преди края на първата четвърт. „Трикольорите" продължиха с клолебливата си игра в двете фази, но 3 минути преди края губех асамо с 14:17. Кош на Стефан Георгиев, 2:50 минути преди края намали разликата само на 1 точка за 16:17 в полза на Полша. Малко по-късно обаче Торо си спечели неспортсменски фаул и Мачей Лампе увеличи разликата на 2 точки при Ѕ от фауллинията за 16:18. Тройка на Лукаш Кошарек увеличи дефицита за трикольорите на 5 точки за 16:21. По-късно тройка на Игнерски направи резултата 26:16 за поляците, 1:15 минути преди края. В оставащото време на Кошарек и Игнерски вкараха по една тройка за 21:32 в полза на поляците след 10 минути игра.

Във втората четвърт домакините продължиха с по-добрата си игра, след като бяха набрали допълнителна инерция от силната първа част, която изнесоха. Българите продължиха с многото брак в своите действия, като всяка тяхна грешка бе наказвана. Ърл Роуланд вкара за българите за 25:36, но веднага в следващата атака Марчин Гортат реализира през Васил Евтимов за 38:25. Шест минути преди полувремето Полша дръшпна със 17 точки за 42:25, а селекционерът Пини Гершон взе прекъсване, с което целеше да успокои играчите. Постепенно българите стабилизираха играта си, но така и не успяха да налучкат точния ритъм. Капитанът Тодор Стойков поведе тима, но слабата игра в отбрана бе „увенчана" с тройка в последната секунда на плеймейкъра на Полша Дейвид Лоугън, който фиксира резултата на 52:37 в Още по темата Източник: Полша 90 - 78 България

Във Спортни Новини, От mixmaxshow, 07 Септември 2009 20:09:54, 2 Коментара
България загря за Финландия с 3:1 над Чехия

Българският национален отбор по волейбол завърши с победа в Група "D" на европейското първенство в Турция, след като надигра Чехия с 3:1 (25:19, 23:25, 25:20, 25:17) в последния мач от групата, игран в зала "Абди Ипечки Арена" в мегаполиса Истанбул.

След равностойното начало България поведе с минималното 8:7 до първото техническо прекъсване след атака през центъра на Христо Цветанов и мощна контраатака на Андрей Жеков. Постепенно "лъвовете" увеличиха преднината си на 11:8 след успешни атаки на Матей Казийски и Владимир Николов. Двата отбора продължиха да играят равностойно и втората техническа пауза дойде при резултат 16:12 за момчетата на Силвано Пранди след двойна блокада на Христо Цветанов и Тодор Алексиев. Последва невероятна блокада на Андрей Жеков и 17:12, след което чешкият наставник Ян Свобода поиска тайм-аут. Въпреки това разликата набъбна на 18:12 след атака в аут на капитана на Чехия Ондрей Худечек, след което на негово място в игра се появи Иржи Попелка. След поредна успешна атака на Владо Николов резултатът стана 21:14 в полза на "трикольорите" и второ прекъсване за Ян Свобода и Чехия. Чешките волейболисти леко стопиха изоставането си на 18:23 след атака на бившия съотборник на Владо Николов в италианския Кунео Петер Платеник и ас на Ян Стокър. След прекъсването, което поиска Силвано Пранди, българите спокойно спечелиха гейма при 25:19 след блок-аут на Тодор Алексиев.

Волейболистите на Чехия бързо поведоха с 3:1 след атака на Ян Стокър и контраатака на Иржи Попелка, но България веднага успя да изравни при 3:3 след ас на Виктор Йосифов. Възпитаниците на Ян Свобода дръпнаха отново в резултата при 5:3 след успешни атаки на Стокър и Мартин Лебъл, но българите за пореден път възстанових равенството при 6:6 след отлични атаки на Тодор Алексиев и Владо Николов. Техническата пауза дойде при минимално предимство за Чехия - 8:7 след успешнс атака-пайп на Попелка. Последва грещка в нареждането на българския тим и 9:7 за Чехия, но "лъвовете" веднага изравниха при 9:9 след нова атака на Владо Николов и аут на Алеш Холубец. След 10:10 Чехия успя да поведе в резултата при 12:10 след две мощни атаки на Мартин Лебъл. Момчетата на Силвано Пранди отново успяха да възстановят равенството при 13:13 и дори поведоха с 14:13 след мощна атака и ас на Владо Николов, което накара чешкият наставник Ян Свобода да вземе прекъсване. Това даде резултат и Чехия обърна резултата до 16:14 в своя полза след пусната топка на Лукаш Тихачек и блокада на Алеш Холубец. Поредното равенство дойде при 16:16, но чехите излязоха напред в резултата при 18:16 след атака в аут на Матей Казийски, след което на негово мяст Още по темата Източник: sportal.bg

Във Спортни Новини, От f0rgy, 07 Септември 2009 01:09:13, 3 Коментара
България отнесе Италия с 3:0! Волейболистите сигурни за втората фаза на Евро 09

България поведе на Италия с 2:0 гейма в мача от 2-ия кръг на Група ”Д” на европейското първенство по волейбол за мъже.

Двубоят започна добре за волейболистите на България, които поведоха с 8:5 след силна игра в атака на Владо Николов и Алексиев. Кристиян Савани съумя да изравни резултата при 10:10, а ”Скуадра адзура” дори поведе с 12:10. Българите изравниха при 13:13, но италианците отново дръпнаха с 2 точки – 16:14 при второто техническо прекъсване, след грешка от сревси на Владо Николов. Новото равенство на резултата бе при 18:18, когато Виктор Йосифов заби страхотна блокада. Силната игра в атака на мощния Михал Лашко даде аванс от нови 2 точки за Италия – 22:20. България изравни при 23:23 след мощна атака на Христо Цветанов през центъра. Ас на Владо Николов изведе България до гейм-бол при 24:23. Матей Чернич съумя да изравни – 24:24. Последва отлична контраатака на Андрей Жеков – 25:24 и мощна атака на Владо Николов – 26:24, с което България спечели първата част.

Втората част бе равностойна до 7:7. Тогава ”адзурите” поведоха с 8:7 при първото техническо прекъсване. Равновесието се задържа до 11:11. Последваха силни минути за Италия и възпитаниците на Андреа Анастази дръпнаха с 16:12 при второто техническо прекъсване. Тук Силвано Пранди пусна в игра Валентин Братоев на мястото на Тодор Алексиев. Единият от близнаците се разигра и леко, по-леко България намали до 18:19 след грешка в атака на Михал Лашко. Италия пак поведе с 2 точки – 20:18, след като тройна блокада хвана Матей Казийски. Това ядоса звездата на националния ни отбор и последва бърз негов отговор – 2 поредни точки след блок-аут и мощна атака по късия диагонал и равенство 20:20. Валентин Братоев преодоля тройната блокада на ”адзурите” – 21:20. Ас на Матей Казийски приближи България на 2 точки от успеха във втората част 23:21. В крайна сметка троен български блок донесе успеха на националните във втората част с 25:22.

БЪЛГАРИЯ – ИТАЛИЯ 3:0 (26:24, 25:22, 25:22)

ИТАЛИЯ: Валерио Вармилио, Михал Лашко, Кристиян Савани, Матей Чернич, Емануеле Бирарели, Андреа Сала – Лорис Мания-либеро (Франческо Фортунато, Алберто Чизола, Матео Мартино)
Старши-треньор: Андреа Анастази.

------

Жековввввввввв Източник: sportal.bg

Във Спортни Новини, От f0rgy, 04 Септември 2009 16:09:41, 4 Коментара
България отнесе Португалия с 3:0

Мъжкият национален отбор на България по волейбол победи Португалия с 3:0 (25:22, 25:16, 26:24) в първата среща от световните квалификации във Варна.

От ложата на зала "Конгресна" на ДКС срещата изгледаха президентът на България Георги Първанов и президентът на Европейската конфедерация по волейбол (CEV) Андре Майер.

Срещата започна с лек превес на гостите от Португалия, които поведоха с 3:1 на старта на двубоя. Постепенно Владо Николов и съотборниците му изравниха играта и резултата при 7:7. Първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:7 в полза на Португалия.
При 11:12 на сервис за България застана Владо Николов. След три поредни негови начални удара момчетата на Силвано Пранди успяха да поведат с 14:12. Атака на Матей Казийски даде преднина от 2 точки на България при второто техническо прекъсване. Националите запазиха аванса до 19:17, но допуснаха намаляване до 20:19 след като получиха директна точка от начален удар.

Атака на Казийски от втора линия доведе резултата до 21:19. Капитанът Владо Николов изведе първата част до гейм-бол при 24:22 с атака по правата. При следващата атака гостите сгрешиха и така България спечели първата част 25:22 и поведе с 1:0 гейма.

Втората част започна ударно за България. Новият капитан Владо Николов отново впечатли със силния си начален удар. Набързо България поведе с 8:3, а силната игра на Матей Казийски и Тодор Алексиев в атака изведе националите до преднина от 8 точки - 16:8 при второто техническо прекъсване.
Спокойно България стигна до успех и във втората част с 25:16, като селекционерът Силвано Пранди си позволи да пусне в игра и резервите Валентин Братоев и Цветан Соколов. Победната точка в този гейм реализира Владо Николов.

Силвано Пранди остави на игрището третия дебютант Валентин Братоев в началото на 3-ата част. Играта бе доста равностойна до 7:7. България все пак взе аванс от 1 точка при първото техническо прекъсване – 8:7. Португалия успя да поведе с 9:8 и тогава Пранди върна в игра Тодор Алексиев на мястото на Валентин Братоев. Гостите обаче съумяха да задържат аванса си от 2 точки до 13:11. България изравни при 14:14 и поведе с 15:14 след мощна атака на Тодор Алексиев. Страх Още по темата Източник: sportal.bg