Frendly Url's
Дървена Дограма
Виктор Шапилов
Пиронкова аут от Откритото първенство на Австралия

Цветана Пиронкова отново не успя да прескочи втория кръг на Откритото първенство на Австралия по тенис. Непреодолимо препятствие пред поставената под номер 32 в основната схема българка се оказа 85-ата в света румънка Моника Никулеску, която я победи с 6:4, 6:1 след един час и 36 минути игра. Това е петата загуба на Цвети в тази фаза на първия за годината турнир от Големия шлем. Веднъж тя е отпадала и още на старта.

Решаващи за днешното поражение на Пиронкова се оказаха многото недпредизвикани грешки, които тя направи в мача - цели 44 срещу само 19 на противничката й. Играта на българката като цяло бе колеблива, особено в решаващите разигравания, и тя позволи на Никулеску да материализира 7 от 14-те си възможности за пробив и да продължи напред след само 4 печеливши удара. В същото време Цветана направи три пробива от 4 шанса, а печелившите й удари в мача бяха 14.

Двубоят започна кошмарно за Пиронкова, която поведе с 40:0, но след пет непредизвикани грешки позволи на съперничката си да пробие сервирането й. Николеску от своя страна продължи с тактиката да връща високо топката и да чака Цвети сама да сбърка, която се оказа твърде успешна за нея до 4:0, фиксирани след нов пробив на румънката. Този развой на събитията обаче очевидно не се понрави на Цвети, която започна да играе доста по-агресивно. В петия гейм нашето момиче сервира много стабилно и го взе на нула, с което спря серията на Моника от четири поредни гейма. Последва и пробив на нула за Цвети, след което още един и тя изравни резултата в сета - 4:4. В този момент румънката дишаше тежко и изглеждаше така сякаш ще се разплаче на корта. За съжаление, проблясъкът в играта на Цвети беше за кратко. Още в следващия гейм Моника поведе с 40:0, а малко след това отново обърна мача в своя полза. При 5:4 Никулеску повика лекаря на турнира, но това прекъсване май беше повече заради желанието й да си почине от дългите разигравания, отколкото заради евентуална контузия. Паузата даде търсения резултат и след нови грешки на Пиронкова в следващия гейм съперничката й затвори сета с 6:4.

Втората част се разви по идентичен начин. Влязлата в нова серия Моника Никулеску бързо поведе с 3:0 след два пробива, а на Цвети не й вървеше сервиса и правеше много непредизвикани грешки. Последва размяна на пробива и 4:1 в полза на румънката. След това тя спечели сервирането си, доближавайки се само на гейм от крайната победа и място в третия кръг на "Аустрелиън Оупън". Окрилена от развоя на събитията, Никулеску не пропусна своя шанс и, въпреки че Пиронкова спаси два мачбола в 7-ия гейм, след нов пробив румънката вдигна победоносно ръце.

Така Моника Никулеску не само продължава напред, но и изравни резултата 2:2 в директните сблъсъци с Цветана Пиронкова. Българката пък напуска турнира на сингъл с 32 000 долара от наградния фонд и 100 точки за световната ранглиста на WTA. Полуфиналистката от "Уимбълдън" обаче няма да добави нови в актива си, тъй като и през миналата година достигна до втори кръг.

В четвъртък Цветана Пиронкова започва участието си на двойки в Мелбърн. Българката и австрийската й партньорка Тамира Пашек ще срещнат в първия кръг поставените под номер 5 Кара Блек (Зимбабве) и Анастасия Радионова (Русия).

Източник: sportal.bg