Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: Тоше Проески
GGbit.info > Развлечение > Музика
hristin4e
Тоше Проески

Тодор "Тоше" Проески е роден на 25 януари 1981г. в град Прилеп, Република Македония. Той е
най-популярния певец в Република Македония и на Балканите. Негова запазена марка е изразът Ве сакам сите! (на български - Обичам ви всички!). Музикалната си кариера започва с Мелфест през 1997 година. Пътят към звездите му отворят песните Пушти Ме (1997) и Остани до краj (1998). Работил е с Григор Копров, Phoebus, Желко Йоксимович, Леонтина, Марина Туцакович, Бора Чорба, Миро Булан и други.

Тоше представя Република Македония на конкурса Евровизия през 2004 година в Истанбул, Турция, и заема 14-то място с песента Life. През 2004 става регионален посланик на добра воля на UNICEF. По този повод издава песента За Овој Свет и This World (на английски).

Албумът По Тебе мнозина смятат за един от най-успешните албуми на Балканите. Синглите от албума с месеци се задържат на високи места в музикалните класации в Република Македония, Сърбия, Хърватия, Черна гора, Словения и Босна и Херцеговина. През 2005 Проески клипира в България песните си По тебе – сингъл от едниоменния му пети албум, както и Кой ли ти гризе образи.

Завършва образованието си в Музикалната академия в Скопие и със забързано темпо продължава работа по музикалната си кариера. През 2001 година Тоше се запознава със сръбската хандбалиска Адрияна Будимир. След преминаването и в испански отбор двамата се разделят, но голямата любов между двамата ги събира отново. Адрияна преминава в македонския отбор Кометал, но щастието им не трае дълго - Тоше загива при катастрофа на 16 Октомври 2007. Сватбата им трябваше да се състои през май 2008.

Неговото предпоследно издание, Божилак, е компилация от 14 избрани традиционни македонски народни песни. В записването на албума взема участие симфоничен оркестър. През септември 2006 година Проески дава интервю за "Блиц", в което обявява, че ако реши да прави световна кариера, планира да си върне влашката фамилия на дядо си Проя, защото се запомняла по-лесно от името Проески, което е в "духа на македонския език".

През август 2007 излиза на пазара и неговия последнен албум "Игри без граници". Песните от албума стават безспорни хитове, както в родината му, така и във всички страни от бивша Югославия. Проески загива на 16 октомври 2007 година при автомобилна катастрофа край град Нова Градишка, Хърватия.

Албуми:
2000:
* Синот Божји
2001:
* Некаде во ноќта
2003:
* Ако Ме Погледнеш Во Очи
* Ако Ме Погледаш У Очи (версия на сръбски език)

2004:
* Ден За Нас
* Дан За Нас (версия на сръбски език)

2005:
* По Тебе
* Пратим Те (версия на сръбски език)

2006:
* Божилак (Английски: Rainbow)
2007:
* Игри без граници

Всички текстове на песните му
Wikipedia

Relevant Advertise!
Mimsey
Чудя се защо чак сега се отваря такава тема, но по-добре късно, отколкото никога! Тоше си е Тоше и каквото и да се каже в негова памет ще бъде малко! Поклон пред паметта му! 1crying[1].gif
vasinka_{P}
hristin4e, изпревари ме, тамън тея дни смятах да правя тема за него. Иначе браво че си се сетила. Ох, аз ако започна да описвам колко много харесвам Тоше, и колко му се възхищавам, може да отнеме цял ден. За мен той на първо място беше страхотна личност, много добър, състрадателен, саможив. Беше невероятно талантлив, много жалко че си отиде толкова млад sad.gif . Има невероятни песени, особено народните. Поклон пред паметта му worthy.gif worthy.gif
hristin4e
Минаха няколко дни от както направих темата, а не се сещам какво да напиша за Тоше.
Невероятен е! С толкова много чувство са изпяти песните...
Толкова истински, толкова искрено, със сърце, с душа...
Оставил е дълбока следа след себе си. Никога няма да бъде забравен.
lokofenka
Радвам се че все повече хора в България започнаха да харесват Тоше.Той беше най-хубавото нещо което се беше случвало в този скапан свят..не го заслужавахме и Бог реши да си прибере любимия Ангел при себе си..
Който иска да научи повече неща за него направих форум за Тоше(в профила ми е)
PoLiTy'
Май през последните години започнах да слушам повече песните му. Много смислени, направо баладите му ме разтапят. Жалко е, че млад човек с такъв талант си замина по такъв нелеп начин.
Елиia
Признавам си че почнах да слушам Тоше след като започнаха да пеят македонците от МИ негови песнии .. Имам две любими песни : Сонце во твойте руси коси и Боже брани я от зло smile.gif Уникален глас и уникални текстове .. Поклон пред паметта му !!!
Undisclosed Desires
Той ми беше любимият македонски певец.Песните му имаха невероятно послание,както и съдържание-бяха неповторими и ми винаги харесваха.
Най-ми харесваше благотворителността на Тоше-той не беше от злобните,стегнатите изпълнители,напротив даже-раздаваше се на макс и правеше всичко възможно да подобри положението в държавата sad.gif 1crying[1].gif .Поклон пред паметта му.
massabeeldiablo
Не знам какво да кажа-един невероятен певец и човек,който винаги помагаше на другите,а след това мислише за себе си.Тоше беше ангел на земята,сега е ангел на небето.Невероятен професионалист,много талантлив,харесвам всичките му песни,няма да има втори като него.
irenchettyyy19994
Тоше беше невероятен,талантлив,добродушен и красив певец-както външно,така и вътрешно. Песните му са невероятни!! Поклон пред паметта му!!! worthy.gif
Това е "lo-fi" версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.