Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: PHPBB v3.0 Installation
GGbit.info > Hi-Tech > Web разработка > Полезни статии
vIkToRsHeFa

1. Подготовка за инсталацията
=======================================
1.1. Избираме си къде да хостнем въпросният форум. Можете да го направите на вашият домашен компютър, или на свободен или платен хостинг.
1.2. Сваляме последната подверсия на PHPBB v3.x от phpbb.com и я разархивираме.

2. Същинска Инсталация
=======================================
2.1. Качваме всички файлове от разархивираната папка PHPBB3 в директорията в която ще се намира на сървъра въпросният форум. Ако ползваме хостинг на отдалечен сървър качваме посредством фтп клиент. Можете да ползвате и интернет експлорер за тази цел, просто пишете в браузера
Код
ftp://<адреса на фтп сървъра които ще получите чрез емайла>

Кликате с десен бутон в празното пространство -> Login As и се логвате с потребителското име и паролата си която ползвате за фтп сървъра. Може предварително да сте си създали акаунта от хост админ панела или да сте получили обща такава при регистрацията на хотинга.
2.2. Трябва ни и база данни в която да се съхранява информацията. Такава можем да си създадем най-лесно през phpmyadmin-a или от административният панел на хостинга. Ако се ползва безплатен хостинг е важно да се опомене и адреса на MySQL сървъра, защото най-вероятно не съвпада със този на който са файловете и не можем да позлваме localhost.

2.3. Стартираме скрипта намиращ се на адрес http://пътя до форума/install/index.php като пътя до форума е папката в която сме качили разархивираните файлове. Кликаме върху таба Install и започваме инсталацията разделена на няколко подфази.
2.3.1 Първата фаза е просто екран със данните за продукта, за да продлжите избирате Proceed to next step.
2.3.2 Проверка дали се покриват системните изисквания за инсталация на форума, тук задължително трябва всичко да е ОК за да продължите. Натискаме Start Instalation
2.3.3 Избираме вида на базата данни, на предната страница са дадени кои видове база данни са достъпни. Нашата е MySQL база данни така че избираме вторият вариант без MySQLi - то... Във второто поле попълваме сървъра където се намира базата данни, ако ползвате домашният компютър това най-вероятно е localhost. Полето за порта оставете празно, по принцип е 3306, но може да е променен, нека програмата да си го детектне. Въвеждаме името на базата данни, потребителя и паролата за достъп до нея и сме готови да натиснем бутона Proceed to next step. Ще получим на екрана че е направена успешна връзка с базата данни и продължаваме нататък.
2.3.4 На следващият екран въвеждаме какъв език да се ползва. В случая това е само бритиш инглиш но в последствие ще могат да бъдат добавени и други езици. Изискваната информация по-долу са нужни за регистрацията на първият потребител - Администратора на системата. Следват няколко екрана, показващи дали въведената конфигурация е коректна и започваме основната настройка на форума преди инсталацията.
2.3.5 Първите настройки на тази страница са свързани с изпращането на емайли от форума. С първата опция можете да ги изключите напълно. Останалите понадолу от това каре са свързани със настройката на изпращане, не ги пипайте освен ако нямате свой собствен smtp сървър различен от този на уеб сървъра... Останалите настройки са за самият форум и начина му на работа:
Cookie secure: - Отнася се до това бисквитките да сепредават сигурно, хубаво е да е включено ако има ssl (сигурна връзка) на сървъра, но ако е само за проба и по-малки проекти може да бъде сетнато и по-нататък.
Force server URL settings: Дали да ползва само един адрес... Не го пипайте, няма смисъл.
Server protocol: Това е съо много хубаво да е https а не http, но все още е рядко приложимо и проблемите със сертификатите по-скоро тормозят потребителите, поне на този етап. Също се препоръчва да не бъде пипано.
Domain name: Това е домейна или ип-то през което трябва да бъде достъпен форума, По принцип трябва да е ОК, изключение прави само ако е localhost, а срвъра трябва да е публичен.
Server port: По принцип трябва да си е 80, не го пипайте освен ако не е различен.
Script path: Това е поддиректорията в която се намират файловете на форума спрямо домейна.
2.3.6 Следва създаването на структурата на базата данни тук просто кликнете бутона за финалната страница на инсталацията.
2.3.7 Вече можете спокойно да се логнете в новоинсталираният форум, като затрийте директорията /install за да не могат неоторизирани лица да човъркат.

Честито! Форумът ви беше инсталиран!
Relevant Advertise!
sashoforce
А има ли някакъв начин да се премине от phpbb2 на phpbb3 като се прехварли базата данни и тя се запази непокътната,в смисал такъв че досега ползвах по стария форум а сега искам да се прехварля на новия но да ми останат всички постове
vIkToRsHeFa
QUOTE(sashoforce @ May 28 2008, 16:05) *
А има ли някакъв начин да се премине от phpbb2 на phpbb3 като се прехварли базата данни и тя се запази непокътната,в смисал такъв че досега ползвах по стария форум а сега искам да се прехварля на новия но да ми останат всички постове
Разбира се, можеш само да ъпгрейднеш до новата версия.
http://www.phpbb.com/support/documents.php...rsion=3#convert
Lost_in_Space
Всичко е много добре написано, но явно аз не изпълнявам нещо, както трябва unsure.gif

значи хоста е на супехостинг...

може ли някой да ми каже какво точно се попълва на DNS server, Database name, Database username?

Защото съм сложил, за сървър: ns21.superhosting.bg, а др. полета са ми от типа "име_форум" за БД и "име_юзернейм" + парола, която предварително съм си задал в Cpanel-а.

Дава ми следната грешка:
Цитат
Could not connect to the database, see error message below.
Can't connect to MySQL server on 'ns21.superhosting.bg' (110)

Предложения?
FrAgMaKeR
Надявам се името и потребителя на MySQL да не са на кирилица.. а сетна ли привилегии на потребителя за базата данни в сипанел?

Ако суперхостинг имат Fantastico може да пробваш да го инсталираш през него, даже няма да ти иска информация за базата данни, а ще си направи всичко само.

Едит: Какъв е тоя DNS сървър бе, това е хоста за базата данни, сложи го localhost а не ns21.superhosting.bg
Lost_in_Space
Ммм, благодаря ти, много! През Фантастико се инстална форума. Само, ми загуби кирилицата и сега я няма като опция, но мисля, че ще се справя с този проблем. Надявам се...

Edit: То май 3.0 няма БГ съпорт все още?!
batvase
Пробвай с това:http://www.phpbb.com/files/language_packs_30x/lang_bg.zip.
Наистина е странно,че няма БГ за сваляне от сайта.
Добре,че не съм си изтрил историята на свалянията та намерих горния линк.
Това е "lo-fi" версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.