IPB

Здравейте ( Вход | Регистрация )

> ?????!

Моля, запознайте се с правилата на форума и ги спазвайте! Копирането на материали от форума без разрешение е забранено!

> Мел Гибсън
Крадец на рози
коментар Jun 15 2007, 13:42
Коментар #1

The misery, the pain...

Група: Редовни
Коментари: 4,433
Регнат: 27-November 05

Дата на раждане - 03.01.1956.
Място на раждане - Ню Йорк, САЩ.

Мел Гибсън e смятан за универсален актьор, на когото се удават всякакви роли. Той играе превъзходно както в екшъни и комедии, така и в драми. Получава международна известност след изпълнението на главната роля в австралийския филм "Лудия Макс" (1979 г.), а три години по-късно и в продължението "Лудия Макс 2".

Признанието, което австралиецът Гибсън получава в Америка е много по-голямо от полученото в собствената му страна. Истината обаче е, че митът за австралийския произход е създаден и поддържан от самия актьор. Защото Гибсън всъщност е роден на 3 януари 1956 г. в Пикскил, щата Ню Йорк, САЩ, но самият никога не е имал нищо против да бъде смятан за австралиец. Той е шестото от единадесет деца. През 1968 г. по настояване на Гибсън-старши огромното семейство се преселва в Австралия. Причината е в желанието на бащата да предпази своите синове от участие във войната във Виетнам. Така ненавършил 12 години Мел се оказва в Сидни и скоро става австралийски гражданин.
Много по-късно Мел Гибсън ще заяви във връзка с участието си във филма за Виетнам "Бяхме войници" следното: "Моят баща се е сражавал за Америка по време на Втората световна война и може би, заради това никога не одобряваше войната. Но ние не се преместихме в Австралия, за да избегнем военните повиквателни. Просто баща ми пострада при трудова злополука (той работел като железопътен работник) и се преместихме при родните ни (по майчина линия) в Австралия, за да можем по-лесно да се справим. Освен това преместването в Австралия съвсем не те освобождава от военна обязаност. Първо, дори и там можеше да пристигне повиквателна от Америка. И второ, в Австралия също има армия, и нас можеше да ни призоват в нея. Спомням си, че моят по-голям брат получи повиквателна. Но той не отиде на предварителните тестове, и не го призоваха. Можехме да си отдъхнем с облекчение".
На самия Гибсън не се налага да решава "да ходи или да не ходи в армията". Войната във Виетнам, приключва когато е 16-годишен, и въпросът отпада от само себе си.
След завършване на средното си образование иска да стане журналист. Но започва да посещава актьорско училище и през 1975 г. става студент в Националния институт за драматични изкуства в Сидни. Още по време на следването дебютира в киното. През 1977 г. играе в австралийския филм "Горещо лято".

През 1979 г. 23-годишният актьор се снима в два много различни, но извънредно успешни филма - "Тим" и "Лудия Макс". За изпълнението на главната роля в драмата "Тим" Мел Гибсън получава наградата на Австралийския институт за кино (аналог на "Оскар" в Австралия). Вторият филм - "Лудия Макс", който е превъзходен екшън, много скоро придобива култов статут сред широката публика и го прави известен извън Австралия. Участието на Гибсън в историческата драма "Гилиполи" (1981) му носи отново наградата за мъжка роля на Австралийския институт за кино.
Припомняйки си за този период на утвърждаване като киноактьор, Гибсън признава, че извадил късмета да работи с такива режисьори, като Джордж Милър ("Лудия Макс") и Питър Уиър ("Галиполи" и "Годината на опасния живот").
"По това време ме теглеше към сцената - споделя той. - Но изключването ми от университета съвпадна с началото на годините на бума на киното в Австралия. Аз просто се оказах в точното време на нужното място".

През 1984 г. Мел Гибсън дебютира в Холивуд . Снима се заедно с Антъни Хопкинс в филма "Баунти", а малко по-късно през същата година играе и в друга американска продукция "Реката".
Участието му обаче в комедийния екшън на Ричард Донър "Смъртоносно оръжие" го прави истинска звезда. Този филм се радва на огромен зрителски успех, което води до още три продължения, които също носят значителни печалби. Именно участието на Гибсън носи касов успех и на филма "Еър Америка" (1989), който е първият му успешен опит в приключенската комедия. Към този жанр ще се върне отново след 5 години в "Маверик".
През следващите години играе, както роли на герои в екшъни, така и съвременни драматични характери. Но през 1990 г. се появява на екрана в твърде необичайната за него роля на Хамлет, в екранизацията по Шекспир на Франко Дзефирели.
Тази негова работа обира овациите на критиците и доказва, че Гибсън действително е универсален актьор.

През 1994 година дебютира като режисьор с филмовата драма "Човекът без лице", който няма зрителски успех. Но още вторият му режисьорски опит "Смело сърце" (1995), посветен на борбата на шотландския народ за независимост се превръща в истински триумф. В него Гибсън изиграва блестящо ролята на легендарния шотландски герой Уилям Уолис. Филмът е номиниран за "Оскар" в 10 категории и получава 5 статуетки, в това число като най-добър филм на годината. А самият Гибсън е удостоен с "Оскар"-а за най-добра режисура.
Така внезапно Мел Гибсън се нарежда сред признатите майстори на киното. При това първият, който обявява това на света е самият той: "Винаги съм предполагал, че зная по-добре от другите, как трябва да се прави кино". Но филмът "Смело сърце" действително става явление в американското киноизкуство, възвръщайки многократно вложените огромни средства и усилия. Независимо, че след това Гибсън задълго не се изявява като актьор или режисьор, вероятно и заради операцията на стомаха, която претърпява, журналистите продължават активно да подкрепят легендата за човека, успял толкова бързо да изкачи зведния Олимп. Любопитното е, че любовта към чаровника Мел е споделяна единодушно, както от масовата публика, така и от критиката, което се случва много рядко.
В един брой на сп. "Американска фотография", специално посветен на актьорите, влезли в историята на световното кино, благодарение на личния си чар, Мел Гибсън е посочен като единственият съвременен актьор, достоен да се нареди до такива звезди, като Хъмфри Богарт, Жан Габен, Грета Гарбо, Марлен Дитрих.
В края на 90-те години популярността му продължава да расте благодарение на филми, като "Откуп" (1996), "Теория на конспирацията" (1997) и "Разплата" (1999).
През 2000-ата година се снима в съвършено различни и отново суперуспешни продукции - романтичната комедия "Какво искат жените" и историческата драма "Патриот".
По това време анкета на списание "People" го нарежда сред 50-те най-крисиви хора на света. Хонорарите, които получава за своите роли, нарастват за 20 години от $15 000 (за "Лудия Макс" (1979)), до $25 млн. (за ролята в "Патриот" ).

От 7 юни 1980 год. до днес Мел Гибсън живее със съпругата си Робин Мур. Двамата имат 7 деца. Често Мел обича да се шегува, че се радва на статута на "осмото дете" в семейството. Защото, според него, единственият истински възрастен и отговорен човек в неговия дом е жена му Робин, която е медицинска сестра по профессия. Но макар и по душа да е все такова непораснало дете, той с разума си прекрасно разбира, че е време да търси нови пътища, които да не са обезателно в звездното му амплоа.
През миналата година успоредно с филма "Бяхме войници" той участва и в новия трилър на режисьора М. Найт Шиамалан "Знаци". Но в същото време се изявява и като продуцент и изпълнител на една от ролите във филма "Пеещият детектив". Работи още и по-разработката на проект за мини-сериал за Александър Македонски, и не е изключено сам да се заеме с режисурата на отделните серии.
Отдавна мечтае да осъществи нова екранизация по безсмъртната творба на Рей Бредбъри "451 градуса по Фаренхайт", а защо не и да участва в четвърта серия на "Лудия Макс". "С готовност бих играл в четверти филм за похожденията на Макс, но при условие, че по-напред ми покажат сценария!", заявява той.
В момента Мел Гибсън работи над амбициозен проект като режисьор, който снима в Италия. В него той възнамерява да разкаже за последните дни от живота на Исус Христос. Знаменателно е, че под режисурата му ще имат възможност да се изявят и двама български актьори - Христо Шопов и Христо Живков, които ще се превъплътят съответно в Пилат Понтийски и Йоан.

Нет Фокус
Go to the top of the page

+Quote Post

Start new topic
Отговори (1 - 19)
Saphira
коментар Jun 18 2007, 20:12
Коментар #2

Потребител

Група: Потребители
Коментари: 70
Регнат: 4-April 07
От: Бургас
Име: TEODORA

страхотен актьор мн добър и доста привлекателен особено в младите си години и много ми харесват филмите му

+Quote Post
PoLiTy'
коментар Jun 18 2007, 21:10
Коментар #3

DeSerT_RoSe

Група: Потребител +
Коментари: 727
Регнат: 13-February 07
От: Троян

Гледала съм мн филми с него и е направо невероятен актьор и има убийствени сини очи rolleyes.gif

+Quote Post
hristin4e
коментар Jun 19 2007, 11:28
Коментар #4

Red rose

Група: Уважавани
Коментари: 1,804
Регнат: 18-February 07
От: Пловдив

страхотен актьор е.... гледала съм доста филми с него smile.gif

+Quote Post
Mara Jade Fan
коментар Jun 19 2007, 13:04
Коментар #5

Spammerman

Коментари: 2,317
Регнат: 26-September 06
От: In the galaxy far,far alway

Абе Мел Гибсън си е прекрасен актьор и режисьор. Филмите му винаги предизвикват реакция у мен. Или ще ме разсмеят до сълзи, или ще ме накарат аха, аха да се разплача(моментите в края на Смело сърце,когато го измъчваха....абе нямам думи просто) 4.gif 4.gif . А какво да кажем за "Страстите Христови"-да оставим на страна прекрасната игра на нашите двама български актьори-Христо Шопов и Христо Живков. Самият филм няма начин да не предизвика също силна емоция от всеки. Абе мноооого добър си е Мел -и като актьор,и като режисьор happy.gif happy.gif !!!

+Quote Post
ALeX4e7y^
коментар Jun 19 2007, 14:02
Коментар #6

LoF_Chad

Коментари: 1,335
Регнат: 29-September 06
От: Троян
Име: Sa6!nkA

Пич е,но малко остаря wink.gif Иначе очите са му върховни и харевам много играта му smile.gif Любимият ми филм с него е "Какво искат жените"-много добра комедия biggrin.gif

+Quote Post
Tedds
коментар Jun 29 2007, 22:49
Коментар #7

Редовен Потребител

Коментари: 1,676
Регнат: 13-June 07
От: Велико Търново

Има страхотни филми.Много добър актьор е.

+Quote Post
HiLaRy`DuFf{}
коментар Jul 3 2007, 18:22
Коментар #8

Редовен Потребител

Коментари: 531
Регнат: 28-June 07
От: Стара Загора
Име: hilaryfenka

Многодобре си играе ролите ... просто профисионалист .. smile.gif .. филмографията му е много дълги4ка

+Quote Post
*BringMeToLife*
коментар Jul 16 2007, 12:21
Коментар #9

L0vE Cristiano Ronaldo

Коментари: 1,304
Регнат: 13-June 07
От: Монтана Сити ;)

Гледала съм много филми с него,но не всички .. Много добър актьор excl.gif

+Quote Post
aria
коментар Sep 3 2007, 10:34
Коментар #10

Редовен Потребител

Коментари: 1,371
Регнат: 15-August 07

-

+Quote Post
ani4ka_89
коментар Sep 3 2007, 12:18
Коментар #11

Редовен Потребител

Коментари: 575
Регнат: 9-December 06
От: Far from normal

За Мел Гибсън само хубави неща мога да кажа. Аз по принцип обичам екшън филми и затова едни от любимите ми негови филми са "Смъртоносно оръжие" 1,2,3 и 4, но Мел е страхотен и в "Смело сърце". Завиждам му страшно за цвета на очите... и за таланта.

+Quote Post
dEniChka
коментар Sep 3 2007, 12:44
Коментар #12

lOvE Sean Faris

Коментари: 1,279
Регнат: 8-July 07
От: drEamLanD

Цитат(tedito93 @ Jun 29 2007, 23:49) *
Има страхотни филми.Много добър актьор е.

4.gif 4.gif

+Quote Post
Refuse
коментар Sep 3 2007, 14:20
Коментар #13

Art of Movement

Коментари: 1,476
Регнат: 8-October 06
От: Пловдив

От мъжките актьори може би той ми е любим, трогва много със играта и със ролите си, страхотен е wink.gif

+Quote Post
sulu
коментар Sep 4 2007, 11:14
Коментар #14

Редовен Потребител

Коментари: 917
Регнат: 25-July 06
От: София

Това е актъорът с главно А.Просто е невероятен талант-и актъорството и режисъорството,абе всичко му се отдава на тоя човек.Обожавам "Смело сърце","Патриотът" всичките "Смъртоносно оръжие","Теория на конспирацията" и още куп негови филми. biggrin.gif

+Quote Post
Tedo
коментар Oct 3 2007, 17:02
Коментар #15

Spammerman

Група: Филморатори
Коментари: 3,715
Регнат: 11-February 07
От: Мадрид

Имам една дума за него - НЕВЕРОЯТЕН. И като актьор и като режисьор се справя отлично. Патриотът и Смело сърце станаха класики именно заради него. А да не говорим за персонажа му Мартин Ригс.... 8.gif

+Quote Post
Mr. Winchester
коментар Dec 5 2007, 17:31
Коментар #16

Meteor Freak

Група: Бамбуча
Коментари: 1,457
Регнат: 27-May 07
От: The Land of Men

Як актьор Много ми харесват филмите му BraveHeard и Forever Young

+Quote Post
n3v3r4o
коментар Dec 10 2007, 18:37
Коментар #17

Потребител

Група: Редовни
Коментари: 225
Регнат: 14-February 07
От: Пловдив / Гамбия

Готеняк е не може се отрече smile.gif

+Quote Post
thefox691
коментар Jan 23 2008, 00:13
Коментар #18

Потребител

Група: Потребители
Коментари: 16
Регнат: 21-January 08
Име: thefox691

По повод на коментарите как Мел Гибсън има само страхотни филми, е то зависи какво влага човек като критерии... rolleyes.gif

Мел е един от малкото актьори, който е способен еднакво добре да играе в комедия, драма, екшън, художествен филм и т.н., и е един от любимите ми актьори. 0106[1].gif Може да се каже, че съм изгледала почти всички негови филми. Точно защото ми е любим актьор, не мога да не бъда по критична към продукциите, в които се снима, режисира или продуцира. emoticon1 (99).gif

Ето и моята класация:

Най-добри филми: emoticon1 (11).gif Смело сърце, Патриотът, Бяхме войници, Човекът без лице, Текила на разсъмване, Теория на конспирацията, Какво искат жените, Маверик, Вечно млад, Откуп.

Среден клас: emoticon1.gif Разплата, Птица върху жица, Смъртоносно оръжие

Най-слаби филми: emoticon1 (24).gif Лудия Макс и Следите

Това, разбира се е лично мнение tongue.gif

Този коментар е бил редактиран от thefox691 на Jan 23 2008, 00:15

+Quote Post
Елиia
коментар Jun 21 2009, 01:46
Коментар #19

Коментари: 2,177
Регнат: 20-May 08
Име: Elly

Акьор,който си върши повече от перфектно работата ..

+Quote Post
Marissa Cooper
коментар Jun 23 2009, 22:27
Коментар #20

Save me

Коментари: 2,238
Регнат: 7-February 08

Цитат(vess @ Jun 21 2009, 15:11) *
Хубави очи има...

А и е страхотен актьор.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 потребител(и) четат тази тема (1 гости и 0 скрити)
0 Потребител(и):

- Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Олекотена версия

Сега е: 19th February 2019 - 09:55