IPB

Здравейте ( Вход | Регистрация )

> Образцов потребител, Ч'то такое и има ли почва у нас...
vIkToRsHeFa
коментар Jul 7 2007, 13:55
Коментар #1

.: БосСс В ДжУнГлАтА :.

Група: Администратори
Коментари: 15,312
Регнат: 25-April 05
От: Гр. Пловдив

Образцов потреребител

1. Уточнение - Първо искам да уточня, че това са основни насоки всеки е уникален по свой си начин и има право на индивидуалност! Целта на тази статийка е да се засегнат основните проблеми, от страна на потребителите във форумите, с цел те да бъдат изгладени или поне да поразмишляват на казаното тук.

2. Проблемните текстове - В последно време навсякъде се забелязват постове с наклонени или болднати шрифтове, с разностранни бодящи очите шрифтове или написани изцяло със големи букви такива. Вероятно въпросните потребители смятат, чеслед като всичко е написано със едър шрифт или бодящ очите цвят по някакъв нестандартен начин ще бъде обърнато по-голямо внимание на постовете му, или просто смята, че така ще изглежда по-добре... За жалост във много малко от случаите това е така. Потребителите във форума са свикнали да четат стандартните шрифтове, със недразнещи очите цветове или големина на текста и хора като мен например буквално четат вертикално подобни постове, ефекта е просто обратен. Ето няколко препоръки които надявам се биха ви били полезни:
  1. Не ползвайте болднати текстове за целия пост без нужда, целта му е главно за термини или по-важни ключови думи, например "...отиваш в Start -> Programs -> Accessories и..." Във всеки друг случай ползването на болднат шрифт е излишно, и по-скоро има ефекта да дразни читателя на фона на останалите мнения със нормална удебеленост.
  2. Не ползвайте наклонени текстове те са подходящи главно за цитати и подобни цели, но дразнят особено когато трябва да се прочете нещо... Вярно е по-красиви са, но са трудночетими и е хубаво ползването им да е с мярка...
  3. Не използвайте оцветени разностранно текстове, особено пък такива бодящи очите на читателя... Може да искате да предизвикате внимание, но предизвиквате точно обратният ефект. хората са свикнали със стандартният мек синичък цвят на шрифтовете...
  4. "Проблема CAPS LOCK" или на прост език казано... Тект написан изцяло с главни букви... Не е удебелен като болднатия, по-лесночетим е... Но един ред подобен текст заема колкото 2-3 такива а и на фона на останалите постове просто ярко контрастира, особено пък в очите на редовни потребители а и не само, които са свикнали да четат нормален текст.
Основните причини за подобни ограничения са, че постовете се четат заради самото им съдържание, а не за начина по който са написани за да ни избодат очите само и само да ги прочетем. Всеки мисли, че начина по който пише се харесва на останалите но дали е така... Ето за пример какво ми писа един човек снощи:
Цитат
6efe we
banvai gi teq
det pi6at taka nerve6to we
naklonen 6rift kato vidq post
i otka4am
ili pak nqkvi malki sa4mi vse s naklonen text ili BOLD ili mi pi6at s lilavo
ole kak gi tarpi6 takiva :@

И не е единствен, в смисъл това е като зараза в последно време навсякъде в интернет. Просто потребителите смятат че така постовете им са по-уникални, или по красиви... Може и така да е... Но може и да не е... Както в повечето случаи се получава...

3. Етика и държание - В днешно време и това е много важен проблем. Всеки се държи всякаш останалите са длъжни да му отговорят за нещо си... Споровете се превръщат караници, караниците в скандали и т.н. и т.н. И кой печели от това... Ами никой... Всички гледат сеира на двете страни... Ето и някои препоръки за държание в тази насока:
  1. Не давайте повод за спорове и кавги, отстоявайте си мнението, но във рамките на моралните и етични норми.
  2. Ако някой ви обиди или накърни по някакъв начин, не му отговаряйте във самата тема ли каквото е там, а просто се свържете с някой от екипа който да излгади нещата, преди още да се е стигнало донещо по-сериозно. Някои ще си кажат... Ма онзи ще си помисли че аз съм слаб и не знам си какъв си и затова пиша на хората от екипа... Мне... Няма нищо такова, подобна постъпка е повече от разумна и прави чест на човека, просто защото не пада на нивото на обиждащия го. За жалост такива случаи са рядкост... Всеки мисли че със саморазправа ще се оправят нещата и винаги се стига до наказания. И кой печели от това !? Ами никой, има само загубили!
  3. Не казвайте неща които реално не мислите и по възможност спестявайте такива които могатда предизвикат по-сериозно проблеми, спорове и гавги. Може да сте прав, но за тази цел си има културен начин да бъде доказано със факти и доказателства, а не с обиди и кавги.
  4. Не налагайте мнението си, всеки има свое такова,това че "крещите" по силно не означава, че сте прави!
4. Други основни проблеми - Има още множество важни показатели задържание във форума:
  1. Не ползвайте нецензурни изрази, стремете се да пишете максимално правилно, разбираемо, и културно. Цинизмите доказват само ниската лична култура която е бълвана от медиите всекидневно, нека не я пренасяме тук.
  2. Ползвайте красиви и хубави аватари за да засилите добрата атмосвера, на никому не му се гледат за аватари презупени кръстове, сцени за лица над определена възраст и т.н. Може да ви изглеждат готини, забавни и т.н. но все пак тук има и по-малки потребители, а това че те знаели повече и от нас не е извинение...
  3. Казаното във втора точка важи с пълна сила и за подписите... Има ограничение до 200 пиксела височина, но въпреки всичко, когато текста е със избождащ очите цвят и огромен шрифт си е дразнещо. Много по-добър ефект би имал стандартният текст написан с по-малки буквички колкото и да ви се вижда странно...
  4. Не слагайте огромни снимки тип "чаршаф" във форума, това също е ограничено а и самия форум осъразмерява подобни, но многократно се забавя зареждането на страниците, а не пречите само на себе си. Има хора които все още ползват интернет дори и в пловдив със скорости под 50 КБ... Само страницата на форума е 4 пъти по толкова, включил съм максимална компресия на нашия сървър и затова станиците се генерират многократно по-бързо, но сървърите на които са качени снимките почти никога не олзват подобни компресии за да не си натоварват сървърите излишно. Просто ползвайте умалени изображения.
  5. Спазвайте правилата на форума... Те не са писани за да бъдат четени само от модераторите. По добре погледнете рано за да сте аясно горе долуза реда във форума от колкото късно когато бивате предупредени за това. Никой почти колега не бинаказал при първо нарушение, винаги сме били разбрани по това отношение, очаквайки разбиране и от другата страна. Ако няма такова вече има една поговорка "Като нямаш мира на ти секира" която важи с пълна сила в случая!
  6. Много постове не означават важен потребител! Всеки човек се отличава по съдържанието на постовете си а не по тяхното количество!
Ами това е поне за момента за друго не се сещам, надявам се онова което съм написал да бъде полезно на някому, основната му це е да се посочат основните проблеми при форумите. Всеки е поединично уникален със свой си стил и т.н. Но онова което е важно в случая е самото съдържание и приятните условия на общуване!

ПП. Ако се сещате за още нещо което трябва да бъде споменато, напишете го като се аргументирате естествено защо смятате така. Целта на темата не е кой крив кой прав, а просто всеки да докаже защо пише по определен начин и защо смята че така е по-добре. Подчертавам аргументирано и критикуващите да спазват етичните и морални норми на поведение и спор при възникване на конфликти!
Go to the top of the page

+Quote Post
3 страници V  < 1 2 3  
Start new topic
Отговори (40 - 43)
g0blin
коментар Jul 28 2007, 09:34
Коментар #41

SuSE Guru

Група: Глобален Модер
Коментари: 1,307
Регнат: 26-April 05
От: Plovdiv

Като Ви харесват цикламеното и кафявото (визирам горните 2 потребителя - @Mimsey и @adoration_) започнете да се обличате така или си боядисайте косите в същите цветове. Мен ме дразни и открито си го казвам. Виктор посочи в предния пост за какво за поставени цветовете, а това, че Вие си им измисляте предназначение както Ви е угодно, не означава, че е правилно и че се харесва на всички останали. На вас Ви е приятно да четете кафяво и цикламено и ви гали окото, обаче мен и не само мен (щом има такава тема значи дразни и други хора) ме дразни адски много и ако не бях модератор, бих подминал това мнение без даже да видя на кой потребител е!

Викторе, предлагам да се сложи правило да се спазва някаква етикеция все пак, за да няма изключения, мнения от рода "мен си ме кефи пък ти си гледай работата пък!". Няма значение, малко или много са потребителите, които го правят!

+Quote Post
Bellatrix
коментар Jul 30 2007, 05:21
Коментар #42

Професионален Безделник

Група: Потребител +
Коментари: 621
Регнат: 23-October 05
От: Пловдив

Като гледам, откакто се пусна темата, доста от потребителите решиха, че тъкмо сега е време да пишат постовете си в определени цветове laugh.gif
На мен лично въобще не ми пука кой как пише.Ако цветът или шрифтът не понасят на очите ми, просто не чета постовете smile.gif Друга е темата, че целият модераторски екип трябва да ги следи... wacko.gif

+Quote Post
club135
коментар Jul 30 2007, 05:39
Коментар #43

Spammerman

Група: Потребител +
Коментари: 2,557
Регнат: 3-December 06
От: Пловдив

Аз не мога да разбера на тия хора как им се занимава с непрекъснато форматиране на текста като цвят, размер, курсив и прочее... Излишна загуба на време, според мен.

+Quote Post
melkor
коментар Jul 30 2007, 07:26
Коментар #44

Sinner in the hands of dirty goddess

Група: Администратори
Коментари: 2,780
Регнат: 27-April 05
От: Пловдив/София

Някои от цветовете не са чак такъв проблем, но има няколко потребители които пишат всичко с курсив. Дори не си правя труда да чета какво пишат. dry.gif Не съм обърнал внимание дали не са сменили и шрифта, но това просто е отвратително за четене.

+Quote Post

3 страници V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
2 потребител(и) четат тази тема (2 гости и 0 скрити)
0 Потребител(и):

- Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Олекотена версия

Сега е: 14th October 2019 - 04:28