IPB

Здравейте ( Вход | Регистрация )

> ?????!

Моля, запознайте се с правилата на форума и ги спазвайте! Копирането на материали от форума без разрешение е забранено!

> Harry Potter, by J.K.Rowling
traiana
коментар Oct 3 2008, 09:19
Коментар #1

* Fairy *

Група: Потребител +
Коментари: 1,361
Регнат: 8-July 08
От: Wonderland

Harry Potter

„Хари Потър” е популярна английска поредица книги, написана от Дж. К. Роулинг. Поредицата е кръстена на името на главния герой - Хари Потър и се състои от седем книги.

Според авторката, тя започва да пише първата книга под формата на кратък разказ, но по-късно идеята се разгръща в поредица, запланувана да съдържа 7 книги. Идеята ѝ идва във влак, като първоначалното ѝ виждане е за момче-магьосник, а впоследствие се появява цялата история - малко момче-магьосник, което започва да учи в училището за магия и вълшебства „Хогуортс”. То е не какво да е момче, а „момчето, което оживя”, единственият оцелял човек от проклятието на великия черен магьосник Лорд Волдемор. Магьосническият свят се страхува да изрича името му и го нарича "Онзи-който-не-бива-да-се-назовава", "Ти-знаеш-кой", "Вие-знаете-кого","Лорд-знаете-кой" и др. Думите в началото на първата книга „И всяко дете по света ще знае името му”, се оказват пророчески. „Хари Потър и Философският камък” започва с 9 отказа от „големите издателства”, но издадена от „Блумсбъри”, тя вече е преведена на 55 езика. В България поредицата за Хари Потър се издава от „Егмонт България”.

През 1999 Роулинг продава филмовите права на първата от книгите за Хари Потър на Уорнър Брос.Първият филм излиза на 15 ноември 2002.Скоро се очаква премиерата на шестия филм в България!

Harry Potter and the Philosopher's Stone

В тиха вечер на малка тъмна уличка пред къщата на номер четири каца огромен летящ мотоциклет. Още по-огромен мъж оставя пред вратата завито в одеяло детенце с мълниевиден белег на челото. Десет години по-късно порасналият Хари Потър е поканен да учи в най-доброто училище за магия и вълшебство - "Хогуортс". След спиращи дъха премеждия той успява - за втори път! - да надвие Волдемор, най-могъщия Черен магьосник.
Така започва първата от най-четените детски книги в света, които ще бъдат седем на брой - колкото са учебните години в "Хогуортс".
Хари Потър е слабичко момче с възлести колена, черна коса и яснозелени очи. Носи кръгли очила, слепени с много тиксо заради безбройните пъти, когато Дъдли, неговият братовчед, го е боксирал по носа.

Той живее при леля си и вуйчо си и техния разглезен син Дъдли. И тримата ненавиждат момчето, около което постоянно се случват странни неща. А може би те просто крият истината за това, кои в действителност е Хари Потър.

Но когато Хари открива истината за себе си, пред него се разтварят вратите към един нов свят.

Harry Potter and Chamber of Secrets

Училището "Хогуортс" е основано преди повече от хиляда години. Домовете са създадени от четирима велики магьосници и носят техните имена. След създаването на училището Салазар Слидерин се оттегля тъй като смята че мъгълските деца не трябва да бъдат допускани до обучение.
Легендите говорят, че при напускането си създава Стаята на тайните и единствено Наследника ще може да я отвори. Кой е той?

През втората учебна година в училището за магия и вълшебство "Хогуортс" умът и силата на духа на Хари Потър са подложени на върховни изпитания. Новата среща със зловещия Волдемор е изключително драматична. Но Хари е магьосник! При това си има всеотдайни приятели...

Harry Potter and Prisoner of Azkaban

Дойде и третата учебна година в училището за магия и вълшебство "Хогуортс", а с нея и новите страховити приключения на Хари Потър.
…Писъците бяха спрели, ледената вълна се отдръпваше…

В третата книга от поредицата за Хари Потър загадките стават все повече и все по-сложни. Около Хари се явяват зловещи призрачни създания, а затворник беглец, обвинен в масово убийство, се опитва да се добере до него. Но малкият магьосник не се предава, напротив - започва специално обучение за самозащита. Неговите лични страхове и кошмари се заплитат в горещо кълбо и разплитането им ще разкрие истината за част от историята на училището и някои от най-добрите му възпитаници... Тази истина е красива и страшна!

Harry Potter and Goblet of Fire

Краят на ваканцията наближава и скоро Хари Потър, вече четиринайсетгодишен, ще се отправи за четвърти път към училището за магия и вълшебство „Хогуортс" и към своето четвърто приключение в света на вълшебниците. Но преди експрес „Хогуортс" да потегли към величествения замък, предстои краят на едно вълнуващо състезание. Пред очите на сто хиляди магьосници от цял свят ще се състои финалът на Световното първенство по куидич -Ирландия срещу... България! Хари и най-добрите му приятели - Хърмаяни и Рон, ще съпреживеят схватката за световната титла. Безброй ръце ще ръкопляскат на българския търсач Виктор Крум, който е сред най-популярните състезатели по куидич в света, фантастичните вийли - талисмани на българския национален отбор, ще се носят в луд танц. Как ли ще завърши този шеметен мач? А след края на двубоя всички ще видят в небето огромен череп. Писъци на ужасени магьосници ще огласят нощта. Някой е очертал Черния знак - знака на Лорд Волдемор...
През четвъртата учебна година на Хари в „Хогуортс" ще се проведе Тримагически турнир - древно състезание между три световноизвестни училища по магия, което не се е състояло повече от сто години. В замъка ще пристигнат ученици от други две училища, където се обучават вълшебници, и сред гостите ще бъде... самият Виктор Крум. Българският търсач ще играе важна роля във всичко, което предстои да се случи в „Хогуортс".

Harry Potter and Orden of Phoenix

Хари Потър е вече петнайсетгодишен...
От началото на ваканцията той няма никакви вести за случващото се сред магьосниците. В самотата си на улица "Привит Драйв" номер четири Хари се чувства като пленник в клетка. Измъчва го не вечната враждебност на семейство Дърсли, у които живее, а кошмарният спомен за гибелта на съученика му от "Хогуортс" Седрик, натрапчивият злокобен сън с дълъг коридор без изход и парещият въпрос: какво ще се случи сега, когато Лорд Волдемор, най-злият магьосник в света, е възвърнал своите сили и пълната си мощ.

Действието в "Хари Потър и Орденът на феникса" започва в една задушна лятна привечер. Тя ще бъде прорязана от цял низ събития, които ще срутят стената, разделяща вълшебния свят от този на мъгълите. Всичко около Хари се завърта шеметно... Сблъсък с чудовищни създания, който води до ужасяващи последствия. Нашествие от сови, носещи загадъчни послания. Мистериозен спасителен отряд и пожълтял пергамент, изписан със ситен почерк. Вихрен полет към щаба на Ордена на феникса и стремглаво спускане сред потайностите на Министерството на магията.

Harry Potter and Half-Blood Prince

...Злото се въздига, започва втората война в магьосническия свят. Горките мъгъли зъзнат от студ през юли, странни урагани връхлитат тук-там, мостове се чупят като настъпени съчки, умират или безследно изчезват прочути магьосници... Министерството на магията разпространява указания за отпор срещу Тъмните сили, часовникът в Хралупата на семейство Уизли е изписал срещу всички имена "Смъртна опасност"...
Тази учебна година в "Хогуортс" ще бъде много различна. Отряд аврори са командировани да охраняват замъка - хранилище на древна магия и крепост на войнството на Дъмбълдор. Но дали наистина крепостта е непристъпна? И нима някой би дръзнал да се изправи срещу самия Дъмбълдор?
И Хари вече е много различен. Безкрайно самотен в една вселена без обичания Сириус и в същото време дарен с вниманието и надеждата на целия магьоснически свят. Но има неотменими линии в живота му, начертани не от пророчества, а от мигове на върховно изпитание и решимост да пресече пътя на злото. "Ти си избран и това винаги е трудно!" - бе му казал маестро Оливандър, когато Хари бе взел в ръка своята магическа пръчка. Но трудно не значи непреодолимо, ако те напътства най-великият учител и винаги до теб са верните приятели.

Harry Potter and Deathly Hollows

Загадъчен снич, множество съмнителни истини и едно тежко обещание – това е всичко, което професор Дъмбълдор завещава на Хари Потър.
Приел за свой дълг да изпълни волята на своя учител, сега той ще трябва да намери и унищожи хоркруксите. Издирването им обаче се оказва изключително трудно – Лорд Волдемор вече има власт в Министерството на магията и в Хогуортс, а всичките му верни смъртожадни и диментори са по следите на Хари. Заедно с Рон и Хърмаяни, момчето се впуска в най-голямото си приключение досега. Защото магическия свят вече не е същият... Никой не е в безопасност... Нищо не е сигурно...
Битката, която всъщност започва преди 6 години, е вече във финалната си фаза. Ти-знаеш-кой е решен на всяка цена да елиминира най-могъщия си враг и да отстрани Хари завинаги. Воден от желанието си да го изпревари, Хари тръгва по следите на мистериозните Дарове на Смъртта и открива, че миналото му е по-близко до него, отколкото някога си е представял. И неговите тайни ще бъдат разкрити - по-ужасяващи и от най-страшните представи за тях. И ще породят нови въпроси, чиито отговор Хари ще трябва да разкрие сам.
Go to the top of the page

+Quote Post

Start new topic
Отговори (1 - 17)
DeSiNCeTu
коментар Oct 6 2008, 21:28
Коментар #2

Потребител

Група: Редовни
Коментари: 204
Регнат: 26-August 06
Име: DeSiNCeTu

Това ли е единствената тема за Хари? shocking.gif
Чела съм седемте книги. Много ми харесват, нещо велико са за мен worthy.gif Не мога да определя коя ми е най-любима, може би седмата, защото има някои моменти, които са много силни и няма как да се забравят. А колкото до филмите - интересни са ми, но ако се сръвняват с книгите, няма място за сравнение просто. Любимци - Рон biggrin2.gif Хармаяни също, но повече защото са заедно двамата, иначе има и неща, които не харесвам в нея smile.gif

+Quote Post
Dжydж
коментар Oct 7 2008, 21:02
Коментар #3

Miss Sunshine

Коментари: 965
Регнат: 24-August 07
От: Бургас
Име: shtelchi :D

Една от любимите ми поредици книги. wub.gif Не знам колко пъти съм ги препрочитала, а и съм сигурна, че колкото и пъти още да ги препрочета няма да ми омръзнат. Магия, а? biggrin2.gif
И аз като че ли най-много харесвам 7мата. В нея действието се развива много бързо, няма време за почивка.. същотото е и като почнеш да я четеш. happy.gif А и все пак тя беше решаваща за много съдби, за всички бих казала.. а края беше невероятен. wub.gif Направо ми преобърна мнението за някои от героите на 180 градуса.. biggrin.gif
Невероятни са книгите. smile.gif

PS: J.K.Rowling and Stephenie Meyer rule tongue.gif

+Quote Post
sulu
коментар Oct 7 2008, 21:26
Коментар #4

Редовен Потребител

Коментари: 917
Регнат: 25-July 06
От: София

Обичам Хари Потър, но и тази ми мания малко по малко избледнява.
За любима книга- няма съмнение че е последната, няма да забравя тази Коледа, когато сестра ми я подари, сигурно 2 дни съм спала по 6-7 часа , за да чета, а накрая като стигнах последните 20 стр, не исках да ги чета, за да не свърши магията.Разбира се след това, пак я препрочетох де rolleyes.gif
Като цяло е нормално филмите да не са толкова добри.Наи-добрият филм за мен е Затворника от Азкабан, а най-слабият( никой няма да е изнендан)- Ордена на Феникса.Просто такава излагация няма- седя аз в киното с една приятелка и на всяка втора минута мърморя- тук това е изрязано, ама в книгата този момент е важен, защото са го орязали. dry.gif
Какво друго- а споменах ли, че допреди две години се смеех на Потър феновете, че са толкова вманиачени, докато един ден нямаше какво да правя и хванах да прочета купената ми още 2001 първа книга. И след това сигурно за 1 седмица всичките ги прочетох.Какво да се прави, явно съм малко по-бавна от другите хора на тема кое е мания и кое не.А и съм малко престаряла де, но може би и в това се крие чара на Хари Потър за мен.Че те кара да се откъснеш от ежедневието и те отнася в един приказен и чудноват свят.
Наистина вълшебна книга и който още не й е дал шанс, само заради предрасъдъка- "Е Хари Потър, идиотщина за малки деца", просто изпуска много.
Последно нещо- много се радвам, че никой от важните не погина, защото щеше да бъде тежко за преживяване, особено ако беше Хари/Рон. Хари като го оцели проклятието на Волдеморт и се пренеса на онази бялата гара, вече бях наполовина сдала багажа ermm.gif
А и поздрави за темата, отдавна се чудех защо няма unsure.gif biggrin.gif

+Quote Post
Госпожица Вещицата
коментар Oct 7 2008, 21:52
Коментар #5

Sinner in the hands of dirty god

Група: Глобален Модер
Коментари: 2,717
Регнат: 22-September 05
От: Пловдив

Нека и аз се присъединя като една вече охладила страстите почитателка на поредицата. Манията ме обзе 2004г (7клас), когато купих и прочетох 1ва част. До 5 книга бях чела всичките по (-спестявам си цифрата-) пъти, но в паузата между 5-та и 6-та книга ме обзеха разни тийн-емоции и голямата ми страст - книгите - остана на малко по-заден план. Така когато излизаха последните 2 вече не бях в такава щура еуфория... И все пак им се накефих. Седма книга за мен беше разочарование, но почувствах удовлетворение от приключването на историята - най-сетне можех да се успокоя и да спра да гадая по някои въпроси. smile.gif

Филмите изобщо не ми харесват, с всеки следващ се отдалечават все повече от книгите и сценаристите започват да си добавят сцени от тях си. За това е виновна и Роулинг, предполагам, защото филмите досега са все под нейн надзор. Имам някакъв блед спомен даже от едно интервю как тя обяснява, че вкарала 1-2 неща, които така и не написала в книгите. Това никак не ми хареса - щом не е добавено в книгите, какво търси във филма?

Както и да е, поредицата е увлекателна и дори бих я определила по-скоро като четиво за по-големи, отколкото за по-малки деца... Макар че последната книга става изключително предвидима за хора, които са чели малко повече книжки. За сведение - родителите ми и няколко приятели 30+ ги прочетоха някъде до 4-5 книга.

+Quote Post
elitu
коментар Oct 10 2008, 18:05
Коментар #6

Потребител

Коментари: 339
Регнат: 9-May 08
От: Пазарджик

Голяма почитателка съм на книгите.
Запалих се по тях някъде 5-6 клас.Бяха излезнали първите 4.И от там като се почна взема ли книгата и на един дъх.Шестата книга я прочетох за 3 дни.Вечер едва се отделях от нея,а сутрин с отварянето на очите и почвах да чета.Седмата много малко ме разочарова,имах по големи очаквания като за последна книга,но все пак си беше на ниво.
Любимите са ми Нечистокръвният принц и Затворникът от Азкабан.

Книгите са доста увлекателни.Роулинг с такова изящество е предала и най малкия детайл в този магически свят,че за момент ще повярваш че всичко е реалност.

+Quote Post
ZuZka yeah
коментар Oct 10 2008, 18:11
Коментар #7

Редовен Потребител

Коментари: 1,185
Регнат: 5-July 08
От: Сливен

Няма какво да добавя, и аз съм фенка на поредицата. worthy.gif

+Quote Post
mR.DiSCo
коментар Oct 11 2008, 10:38
Коментар #8

Редовен Потребител

Коментари: 549
Регнат: 19-March 08

ДОйде време и аз да се изкажа..
Така начи , когато бях първи клас получих за деня на буквите първите 3 книги biggrin2.gif
Почнах да чета първата още на същия ден и така не я допрочетох...
След 4 години в 5-ти клас реших да я отворя и да я прочета , прочетох я , прочетох и 2-рата и 3-тата почнах ама толкова тъпо ми стана ,че отбелязката още си седи в книгата...
Та за филмите ..... до 4-тия филм ми харесват
ако трябва да ги подреждам
1.3-ти филм
2.4-ти филм
3.2-ри филм
4.1-ви филм

А не съм посмял да поискам да прочета 4,5,6 и 7-ма книга защото просто не ми допадат и това е , а пък има едно момиче от моя клас дето прочете седмата книга за 4 дена някъде biggrin2.gif явно наистина и харесва поредицата , ама на мене не.....
незнам незнам

+Quote Post
traiana
коментар Dec 29 2008, 10:48
Коментар #9

* Fairy *

Коментари: 1,361
Регнат: 8-July 08
От: Wonderland

Не съм сигурна дали тук му е мястото,ама да питам .. Знаете ли дали така наречените SchoolBooks ("Фантастични животни и къде да ги намерим" и "Куидичът през вековете") дали ще се издават в България?

Снимка:

+Quote Post
Dжydж
коментар Jan 17 2009, 21:32
Коментар #10

Miss Sunshine

Ами то вече ги има. Аз лично си ги купих още лятото. happy.gif
Вътре имаше и едно лисче с програмата на Хари мисля.
Книжките са с по 20 странички някъде, но са забавни. Особенно тази с фантастичните животни.. biggrin.gif

+Quote Post
ZuZka yeah
коментар Jan 17 2009, 21:40
Коментар #11

Редовен Потребител

Коментари: 1,185
Регнат: 5-July 08
От: Сливен

Цитат(Dжydж @ Jan 17 2009, 21:32) *
Ами то вече ги има. Аз лично си ги купих още лятото. happy.gif
Вътре имаше и едно лисче с програмата на Хари мисля.
Книжките са с по 20 странички някъде, но са забавни. Особенно тази с фантастичните животни.. biggrin.gif

Сериозно ли? Сега чувам за такива книжки.
На български ли са? Колко кинта?

+Quote Post
Dжydж
коментар Jan 17 2009, 22:29
Коментар #12

Miss Sunshine

Не, само на английски ги има. До колкото помня бeше 12лв комплекта. smile.gif

Edit:

Хеликон, book.store.bg

+Quote Post
Dжydж
коментар Jan 19 2009, 13:32
Коментар #13

Miss Sunshine

Две от книгите от поредицата на Хари Потър присъстваха в 100те любими книги на българите в "Голямото четене".

28 място - Хари Потър и философският камък
48 място - Хари Потър и даровете на смъртта

+Quote Post
Приятелче
коментар Jan 20 2009, 14:53
Коментар #14

~ Едуард и Бела ~

Коментари: 1,302
Регнат: 7-January 08

Хей! Аз гласувах за "Хари Потър и Даровете на Смъртта" Супер. А коя книга е на първо място?

+Quote Post
twhpbtvsvm
коментар Feb 1 2009, 22:13
Коментар #15

Редовен Потребител

Коментари: 750
Регнат: 31-January 09

Ауу ХАРИ ПОТЪР..Емии и поредицата от книги е уникална и филмите също .. Досега не бях чела мн книги ;д ама Хари ме зариби страшно мн и за първи път чета толкова много .. Уникална са всичките 7 .. Обожавам сички актиори .. Ама чесно казано илюстрацийте на английската поредица повече ме кефят .. rolleyes.gif

+Quote Post
Приятелче
коментар Mar 15 2009, 23:19
Коментар #16

~ Едуард и Бела ~

Коментари: 1,302
Регнат: 7-January 08

Цитат(sulu @ Oct 7 2008, 21:26) *
Обичам Хари Потър, но и тази ми мания малко по малко избледнява.
A споменах ли, че допреди две години се смеех на Потър феновете, че са толкова вманиачени, докато един ден нямаше какво да правя и хванах да прочета купената ми още 2001 първа книга. И след това сигурно за 1 седмица всичките ги прочетох.Какво да се прави, явно съм малко по-бавна от другите хора на тема кое е мания и кое не.А и съм малко престаряла де, но може би и в това се крие чара на Хари Потър за мен.Че те кара да се откъснеш от ежедневието и те отнася в един приказен и чудноват свят.
Наистина вълшебна книга и който още не й е дал шанс, само заради предрасъдъка- "Е Хари Потър, идиотщина за малки деца", просто изпуска много.
А и поздрави за темата, отдавна се чудех защо няма unsure.gif biggrin.gif

+1

А и аз доста се смях на запалените Потъровци и от нямане какво да правя, бях на планина лятото и беше супер жега, изрових отнякъде третата книга и я свърших на следващия ден. После се прибрах в Пловдив и след 1 месец ги бях прочела всичките. Наистина ме беше яд, че до дотогава се инатих и не ги почнах. biggrin2.gif

+Quote Post
waterflame96
коментар Aug 1 2009, 09:18
Коментар #17

Потребител

Коментари: 177
Регнат: 25-January 09

Топ 10 бест селъри в Америка:
1. Glenn Beck's Common Sense: The Case Against an Out-of-Control Government, Inspired by Thomas Paine by Glenn Beck
2. Harry Potter and the Deathly Hallows by J.K. Rowling, art by Mary GrandPre
3. The Time Traveler's Wife by Audrey Niffenegger
4. New Moon by Stephenie Meyer
5. Twilight by Stephenie Meyer
6. Eclipse by Stephenie Meyer
7. Breaking Dawn by Stephenie Meyer
8. My Sister's Keeper: A Novel by Jodi Picoult
9. The Shack by William P. Young
10. Smoke Screen: A Novel by Sandra Brown
P.S. Не очаквах Зазоряване да е чак на 7-мо място... О.о

+Quote Post
Tedo
коментар Sep 22 2013, 23:33
Коментар #18

Spammerman

Група: Филморатори
Коментари: 3,715
Регнат: 11-February 07
От: Мадрид

Gandalf the Gay

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 потребител(и) четат тази тема (2 гости и 0 скрити)
0 Потребител(и):

- Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Олекотена версия

Сега е: 17th September 2019 - 13:26