IPB

Здравейте ( Вход | Регистрация )

> МВР предупреждава: Пиратството е вредно за вашето здраве
The Shaman
коментар Oct 28 2006, 09:34
Коментар #1

S.t.a.l.k.e.r.

Група: Потребител +
Коментари: 9,092
Регнат: 26-September 05
От: Тримонциум

Мислите си, че онлайн пиратството беше декриминализирано с последните промени в Наказателния кодекс? Всъщност сте в голяма заблуда.
Колко филма имате на диска си? Колко гигабайта музика? Софтуер? Имате ли документи за всичко това или поне легални носители? Ако нямате, то подлежите на лишаване от свобода за срок до пет години и глоба до пет хиляди лева. Ако съдът прецени, че деянието (стойността на музиката, филмите и софтуера) е в особено големи размери, наказанието е от две до осем години лишаване от свобода.

netinfo.bg
Go to the top of the page

+Quote Post
2 страници V   1 2 >  
Start new topic
Отговори (1 - 19)
The Shaman
коментар Oct 28 2006, 09:34
Коментар #2

S.t.a.l.k.e.r.

Това гласят последните изменения на Наказателния кодекс в частта му за престъпления срещу авторското право, които всъщност предвиждат завишаване на наказателната отговорност за посочените действия, а не намаляване, както много хора си мислеха. Това на практика означава, че отпада възможността за налагане на условни присъди лишаване от свобода и тази

удобна вратичка

за адвокатите на подсъдими за подобни престъпления се затваря, смята Велизар Соколов, представител на BSA - България. Освен това за пръв път законът инкриминира и държането на пиратски носители, което до момента не беше изрично упоменато и много "складове" и техните собственици избягваха наказателна отговорност с мотива, че не разпространяват, а колекционират музика, филми, игри и софтуер.

След тези изменения организациите за защита на авторските права очакват да се случи в скоро време и първата ефективна присъда лишаване от свобода за някои от периодично залавяните нарушители на Закона за авторското право и сродните му права.

Наред със Закона за движение по пътищата този е вероятно най-често и масово нарушаваният закон в България. Това са хиляди хора от всякакви социални прослойки и ако бъдат приложени тези мерки към тях,

ефектът би могъл да е лавинообразен

- личният състав на РПУ-тата спокойно може да следва жиците на кварталните доставчици и да образува дознание след дознание.

Това е и сложен политически въпрос, доколкото това "престъпление" се извършва в масовия случай от домашни потребители, за които често важи чл. 32 от НК - "не носят наказателна отговорност лица, ненавършили 14 години".

За тях единствената санкция е тази, която и в момента се прилага от МВР, когато нахълта в дома на някой пират - физическо изземване на компютъра.

Размерът на деянието ще се определя не според броя дискове с незаконно съдържание или обема на харддиска, зает от "нелегални" файлове, а според стойността му.

Това в случая гарантира, че дори и върху едно DVD (4.7 гигабайта) може да съберете достатъчно софтуер, за да попаднете под ударите на чл. 172а, ал. 4 и си изкарате "чудесно" в следващите две до осем години. За маловажни (по преценка на съда) случаи остават разпоредбите на новата ал. 5 на чл. 172, както и разпоредбата на чл. 55 от същия Наказателен кодекс.

"Законодателят е приел един балансиран подход

към това престъпление в сравнение с подхода в други страни", твърди Велизар Соколов. Предвидените наказания са меки в сравнение със САЩ и доста по-твърди в сравнение с други страни в ЕС, където обаче и ръстът на пиратството е по-нисък от България.

У нас 71% от целия инсталиран софтуер е назаконен според данните на BSA - България. С такъв ръст вероятно България ще бъде на първо място в ЕС по нарушаване на авторските права.

Това, което прави впечатление, е завишеният размер на предвидените в закона санкции спрямо нарушителите. Повече от ясно е, че акциите на МВР ще са насочени срещу големи нарушители, подобно на тези през месец май 2006, при които размерът на пиратския трафик се измерваше в десетки терабайти.

Това е обем, който трудно се побира в определението "имам няколко любими филма и музика за слушане". Прицел на правосъдието вероятно ще станат и собствениците на торент-тракери и локални сървъри, които предлагат незаконно съдържание с "користна цел".

Факт е обаче също така, че санкциите срещу престъпления срещу интелектуалната собственост "следват" развитието на интернет в България. В момента хиляди потребители имат скорост и качество на връзката, за което можеше само да се мечтае допреди три години, и така възможностите за онлайн "активности" нарастват.

Завишаването на санкциите само по себе си не носи успех в борбата с пиратството, "но е необходима част от прилагането на законите", отбелязва Велизар Соколов.

Ако обаче ескалацията на антипиратските мерки продължава със същият темп и механичен подход, в някое от следващите изменения на закона вероятно би могло да се стигне и до санкция доживотен затвор, тъй като потребителите ще са в състояние да свалят цяло DVD в рамките на минута.

+Quote Post
ogata
коментар Oct 28 2006, 09:40
Коментар #3

_.::~*BaD AsS*~::._

Коментари: 5,315
Регнат: 14-May 06
От: Пловдив

Тъпанари .. само да джафкат знаят ... да дойдат да ме хванат тея ***** майни да им *** ******* ...

+Quote Post
The Shaman
коментар Oct 28 2006, 09:45
Коментар #4

S.t.a.l.k.e.r.

Ако обаче ескалацията на антипиратските мерки продължава със същият темп и механичен подход, в някое от следващите изменения на закона вероятно би могло да се стигне и до санкция доживотен затвор, тъй като потребителите ще са в състояние да свалят цяло DVD в рамките на минута.
16.gif 16.gif

+Quote Post
soulless
коментар Oct 28 2006, 10:08
Коментар #5

Brutal Boy

Коментари: 388
Регнат: 29-April 05

Паяк ли почнаха бееее маминката да им...... абе знаете псувните така че се едно псувам в продължение на час-два biggrin.gif Хех представяте ли си доживотен затвор за 5 филма и малко музика 18.gif Големи престъпници станахме бе huh.gif Аре да изчислим колко нас ни е окрала държавата и да сравним нии колко сме окрали и какви щети сме нанесли dry.gif Що неземат да си бъркат с клечки там дето слънце не огрява а 19.gif

+Quote Post
**ASTERIX**
коментар Oct 28 2006, 11:10
Коментар #6

Eminem Fan

Група: Глобален Модер
Коментари: 4,074
Регнат: 27-April 05
От: Някаде из мрежата

Айдеее .... цяла българия с доживотна - а аз даже с 2 smile.gif
Ама като ще арестуват поне да почнат от тези дето са им по-близо. Там в районното са си най близо - единия полицай да арестува другия и така ще е хванал един престъпник. После ако останап полицаи дето не са се арестували да наминат през парламента че им е по път, и после ако е останал някой който да арестува нас да заповяда да ни арестува smile.gif

+Quote Post
Modjo
коментар Oct 28 2006, 11:45
Коментар #7

MPower = Modjo

Коментари: 899
Регнат: 12-October 05
От: Луната

Представете си следната гледка - Всички хора с интернет да идат да се предадът доброволно че са извършили престъпление! Ще бъде нещо нечувано ! То затворите няма да стигнат 15.gif

+Quote Post
sviro
коментар Oct 28 2006, 11:49
Коментар #8

Потребител

Група: Редовни
Коментари: 141
Регнат: 23-April 06

Ето защо е хубаво да си под 14-не носиш наказателна отговорност,НИКАКВА.Ако дойдат и питат кой свали тая игра казвам аз.Ако питат кой слуша музиката -аз.Кой сваля филмите -аз бе човек , майка ми и баща ми не знаят как става това!Хахах и сме невинни smile.gif

+Quote Post
unvisioble
коментар Oct 28 2006, 11:49
Коментар #9

Глобален Модератор

Коментари: 2,832
Регнат: 27-March 06

Лелее, голям смях... Тия маломуници вместо да раздават доживотни присъди за нелегално притежание на музика, филми и т.н., що не вземат да ги лепват на тия, дето наистина ги заслужават... 14.gif
Какво ли ще стане, ако приемат закона за налагане на смъртни присъди...

+Quote Post
melkor
коментар Oct 28 2006, 11:56
Коментар #10

Sinner in the hands of dirty goddess

Група: Администратори
Коментари: 2,780
От: Пловдив/София

(unvisioble @ Oct 28 2006, 12:49) *

Лелее, голям смях... Тия маломуници вместо да раздават доживотни присъди за нелегално притежание на музика, филми и т.н., що не вземат да ги лепват на тия, дето наистина ги заслужават... 14.gif
Какво ли ще стане, ако приемат закона за налагане на смъртни присъди...

Всеки който има компютър и интернет у дома си ще си чака реда за газовата камера...

+Quote Post
Th3_SpY
коментар Oct 28 2006, 12:02
Коментар #11

th3r3 1s a sToRm 1ns1d3 mY bRa1n

Коментари: 1,102
От: женските фантазии
Име: 911 turbo

(sviro @ Oct 28 2006, 12:49) *

Ето защо е хубаво да си под 14-не носиш наказателна отговорност,НИКАКВА.Ако дойдат и питат кой свали тая игра казвам аз.Ако питат кой слуша музиката -аз.Кой сваля филмите -аз бе човек , майка ми и баща ми не знаят как става това!Хахах и сме невинни smile.gif

Да ама теб могат да те пратят в ТВУ да видиш дали ще ти е приятно 10.gif

+Quote Post
Fearlesss
коментар Oct 28 2006, 12:04
Коментар #12

Потребител

Група: Потребители
Коментари: 25
Регнат: 4-September 06

(sviro)

Добра идея ако "дойдат у нас" ще натопа брат ми който е на 11 години и ще кажа че той сваля игри, музика, филми и т.н. и аз не разбирам нищо, а то е съвсем обратно.

Този коментар е бил редактиран от Fearlesss на Oct 28 2006, 12:04

+Quote Post
sviro
коментар Oct 28 2006, 12:08
Коментар #13

Потребител

Коментари: 141
Регнат: 23-April 06

Жалко че на мен ми остават само още 2 години гарантирана невинност sad.gif ...

+Quote Post
**ASTERIX**
коментар Oct 28 2006, 12:11
Коментар #14

Eminem Fan

Хаха и аз имам само 2 години през които може сестрами да е виновна - след това виновникът ще е морското ми свинче smile.gif Да го съдят ако искат 18.gif ( базикам се )
И всепак защо продължават да се занимават с нас а не си гледат работата и не ловят истинските престъпници или са толкова недъгави че само нас могат да хванат дето си седим по къщите wink.gif

+Quote Post
Craft
коментар Oct 28 2006, 12:29
Коментар #15

Мадам Дьо Помпадур

Коментари: 1,564
Регнат: 8-April 06

Аз само не мога да разбера как ще налагат тези санкции та то всеки втори които има комп и нет сваля ако на всеки трябва да дават до животна та то няма да има каде да ни затварят след месец два 18.gif

Аз даже имам идея когато идват да прекарват интернет на някои да му дават и едно досие в което да пише какво е свалил и накрая на месеца като ходи да си плаща интернета да му проверяват досието и да му дават по една доживотна 18.gif

+Quote Post
HaKaTa
коментар Oct 28 2006, 14:18
Коментар #16

Потребител

Коментари: 233
Регнат: 5-February 06
От: пЛоВДиВ...
Име: Hacko

оооо даааа же4е жсико ж булгариа е наред же4е ниама корупциа ,же4е ниама преступност ,же4е ниама безработица,же4е заплатитие са жисоки и мойем да си купужаме оригинални \,мусица,софтвер и филми по за 100 лежа мдааа и же4е толкожа сме напреднали 4е по4наха да глобиахат и да затжариат

+Quote Post
renegade1990
коментар Oct 28 2006, 16:39
Коментар #17

Master Of Puppets

Коментари: 350
Регнат: 19-May 06

(The Shaman™ @ Oct 28 2006, 10:34) *

Колко филма имате на диска си? Колко гигабайта музика? Софтуер?

Общо 120 филма на 2-та компа и на 40 DVD-та записани от мен, 20 GB mp3-ки, и софтуер за 2000$ за който не съм дал и 1 стотинка. От интернит доставчикът ми са дали IP което е общо външно IP на поне 20 човека. Така, че ако от НСБОП имат да ми кажат нещо по-добре да ми го напишат, защото едва ли ще се срещнем.

+Quote Post
The Shaman
коментар Oct 28 2006, 16:49
Коментар #18

S.t.a.l.k.e.r.

Че то само Ауто када ми е 3000/4000 хил. долара бре smile.gif

+Quote Post
**ASTERIX**
коментар Oct 28 2006, 16:52
Коментар #19

Eminem Fan

(The Shaman™ @ Oct 28 2006, 17:49) *

Че то само Ауто када ми е 3000/4000 хил. долара бре smile.gif

като добавим към него един Photoshop и един Corel Draw и стана тя ....

+Quote Post
the_mouse
коментар Oct 28 2006, 17:59
Коментар #20

.: Using Kubuntu Linux :.

Група: Администратори
Коментари: 3,960
Регнат: 21-July 05

(**ASTERIX**_89 @ Oct 28 2006, 13:11) *

виновникът ще е морското ми свинче smile.gif

Хаха, всеки ще си купи домашни любимци, за да има виновни 18.gif Аз си зоплювам канарчето - "ТО беше виновно, аз нищо не съм дърпал" biggrin.gif
Предизборни истерии според мен smile.gif

+Quote Post

2 страници V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 потребител(и) четат тази тема (1 гости и 0 скрити)
0 Потребител(и):

- Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Олекотена версия

Сега е: 18th August 2019 - 01:51